اهم اخبار

واردات روغن خوراکی مشروط شد

بدون دیدگاه

وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید که وارد کنندگان به شرطی می‌توانند روغن خوراکی وارد کنند که به نسبتی از کشاورزان داخلی خریداری کنند.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از فارس؛ سالانه ۴۰۰ هزار تن تولید داخلی به مشکل خرید کارخانه‌های روغن برخورد می‌کند.

حال وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است وارد کنندگان روغن باید ابتدا محصول تولید کنندگان داخلی را خریداری کنند و به نسبتی که به گمرکات ابلاغ شده می‌توانند روغن وارد کنند.

سال گذشته یک میلیون و ۶۰۲ هزار تن روغن خام، ۲ میلیون و ۷۹۶ هزار تن انواع دانه روغنی و یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن کنجاله از کشورهای دیگر وارد شد.

هر تولید کننده به ازای خرید یک کیلوگرم دانه روغنی از داخل می‌تواند ۴۸ کیلوگرم دانه روغنی سویا یا کلزا، ۱۲ کیلوگرم روغن خام از مبادی کشورهای عضو اوراسیا، ۸ کیلوگرم روغن خام از مبادی غیر کشورهای عضو اوراسیا، ۲۰ کیلوگرم کنجاله و ۷ کیلوگرم روغن پالم وارد کنند.

کارشناس اقتصادی امیر محمودی می‌گوید که پیش از این واردکنندگان با ارز دولتی هر میزان که می‌خواستند وارد می‌کردند و توجهی به تولید داخل نمی‌شد اما اکنون وضعیت فرق کرده است. نیاز کشور سالانه ۱٫۵ میلیون تن روغن است، طی ۴۰ سال اخیر وابستگی ۹۰ درصدی به روغن کم نشده است.

سالها واردات روغن با ارز ارزان ۴۲۰۰ تومان انجام می‌شد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: فارس

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *