اهم اخبار

گفتگوی اگروفودنیوز با سید مظفر عبدالله مدیر عامل شرکت کشت و صنعت روژین تاک

بدون دیدگاه

سید مظفر عبدالله مدیر عامل کشت و صنعت روژین تاک در دلیجان به دنیا آمده است. از جمله فعالیت های وی در صنایع غذایی کشور عبارتند از : شرکت وجین در سال ۱۳۶۶، در سالهای ۷۰ تا ۷۹ در مجموعه دلپذیر و سپس از سال ۱۳۸۱ با دعوت استاندار وقت استان کرمانشاه برای تاسیس روژین تاک عازم این استان شد. در این استان با توجه به نبود صنایع تبدیلی، کشت گوجه فرنگی در بین کشاورزان رواج نداشت لذا به منظور تامین گوجه فرنگی مورد نیاز و همچنین آموزش کشاورزان در طرح ارائه شده از سوی ایشان ۱۲۰ خانوار از کشاورزان خطه گوجه خیز خراسان را همراه با خانواده به این استان منتقل و ساکن کرده و از کشاورزان استان کرمانشاه زمین و آب و از کشاورزان خراسانی کار روی این زمین ها و کشت گوجه فرنگی و نیروی محرکه و پول و خرید تضمینی از شرکت روژین تاک که ره آورد آن ، امروزه این مجموعه را به یکی از بزرگترین واحدهای مثال زدنی و بی نظیر در کشور ما و منطقه تبدیل کرده است .

به گفته عبدالله کاری که در سال ۱۳۸۲ با تعداد ۱۲۰ خانوار کشاورز اسکان داده شده در استان با سطح زیر کشت ۲۰۰ هکتار آغاز شد، امروزه با کار و تلاش مستمر و برنامه ریزی صحیح بیش از ۳۶۰۰ کشاورز آموزش دیده، در حدود ۵۰۰۰ هکتار زمین را به کشت گوجه فرنگی اختصاص داده اند، با میانگین برداشت ۷۰ تن در هر هکتار دارای بهره وری بسیار بالایی نسبت به کشور که دارای میانگین ۳۵ تن در هر هکتار می باشد. قابل توجه است که کشاورزانی با برداشت در هر هکتار ۱۳۰-۱۴۰ تن هم در این مجموعه مشغول کار و تلاش هستند و تمام این افزایش بهره وری مرهون تلاش علمی و ایجاد زیر ساخت صحیح کشاورزی می باشد. شایان ذکر است مجموعه روژین تاک با استفاده از علم روز دنیا و روش آبیاری تحت فشار، مصرف آب برای کشت گوجه فرنگی را به شدت کاهش داده است و گلخانه ای نیز در دست احداث دارد برای افزایش بیشتر بهره وری و کاهش مصرف آب برای تولید نشاء مصرفی کشاورزان.

عشق به عزت و سربلندی میهن اسلامی، کار آفرینی و تولید از مشخصه های این مدیر توانای کشور در این عرصه است که باعث شده داسیلوا ریاست فائو کشت و صنعت روژین تاک را در بخش کشت، ترویج و آموزش کشاورزی به عنوان واحد نمونه در فائو ثبت کنند و مثال زدنی می دانند.

گفتگوی کوتاهی با سید مظفر عبدالله داشتیم که در زیر می خوانیم:

  • جناب آقای عبدالله لطفاً در خصوص محصولات روژین تاک بفرمایید .

محصولات مجموعه روژین تاک رب گوجه فرنگی در بسته بندی های اسپتیک، اوزان مختلف قوطی فلزی و شیشه می باشد. دو محصول کاملا انحصاری داریم که نامگذاری آنها هم در ایران با همکاری خود ما صورت گرفت زیرا قبلا معادل سازی فارسی نشده بود ، یکی کنسرو گوجه فرنگی پوست کنده در آب غلیظ گوجه فرنگی و دیگری کنسرو گوجه فرنگی قطعه قطعه شده در آب غلیظ گوجه فرنگی است .

در سالهای اخیر انواع سس قرمز و سفید را نیز در سبد محصولات تولیدی مجموعه قرار داده ایم. ۵۰ % از محصولات را برای بازار داخل و ۵۰% را برای بازار صادراتی تولید می کنیم و بحمدالله تاکنون بزرگترین صادر کننده کشور در این نوع محصولات به کشور عراق و منطقه کردستان عراق با دو برند روژین و ژینو هستیم.

امروزه همان طور که در داخل کشور خانواده ها و بانوان کدبانوی ایران زمین رب روژین را پذیرفته اند در منطقه کردستان عراق نیز این محصول را از خودشان می دانند و استقبال بی نظیری از این محصول دارند.

همچنین در سبد محصولات صنعتی مجموعه روژین پوره میوه در بسته بندی اسپتیک، تولید قوطی فلزی با اوزان مختلف ، چاپ و لاک ورق قوطی فلزی ، پریفرم با گرماژ و رنگ های مختلف ، بطری و در سس ها ، ظروف بسته بندی IML و همچنین تفاله خشک شده گوجه فرنگی برای مصرف دام و طیور نیز می باشد.

  • میزان صادرات شرکت روژین تاک چه میزان است و به چه کشورهایی صادرات دارید ؟

در مورد صادرات با توجه به محدودیت های اعمال شده در موضوع تحریم ها ارتباط ما با دنیا قطع شده بود و همان کشورهایی در اروپا که تمایل فراوانی به  همکاری با ایران و ایرانی را داشتند به دلیل تحریم ها پاسخ تلفن ما را نمی دادند. لذا به بازار همسایگان ایران توجه داشتیم و منطقه کردستان را برای بزرگترین بازار صادراتی محصولات روژین تاک در نظر گرفتیم . در سال ۹۴ در حدود ۴۰ میلیون دلار صادرات و در سال ۹۵ ، البته با کاهش ایجاد شده در تعرفه های گمرکی ، به میزان ۳۵ میلیون دلار صادرات داشتیم که البته در حساب و کتاب خود ما با افزایش میزان صادرات از نظر وزنی هم مواجهیم ولی سازمان توسعه تجارت در اثر تغییرات در نحوه محاسبه و تعرفه ها حق روژین تاک را ادا نکردند . البته من همین جا از رسانه شما استفاده می کنم و باید اعلام کنم که نامه ای به آقای خسرو تاج و رونوشت آن را به معاونت ها و مدیران سازمان ها و وزارتخانه های مرتبط ارسال نمودم و این موضوع را شرح داده ام که همین جا تصویر نامه را برای شما نیز ارسال می کنم تا موضوع و اهمیت آن رسانه ای شود.

اما در ادامه پاسخ به سوال شما به کشورهای سوئد ، نروژ ، سودان ، دبی ، روسیه و … نیز صادرات انجام داده ایم.

  • از نظر شما دلیل اینکه در صادرات غیر نفتی امکان رقابت با کشور ترکیه را نداریم در چیست ؟

در گذشته مدیریت تجمیع منابع را باعث رشد اقتصادی پایدار می دانستند ولی کشور ترکیه بزرگترین مثال نقض در این نظریه است که بدون در اختیار داشتن منابع تنها با سیاست گذاری درست ، تثبیت نرخ ارز، اختصاص کمک به صادر کنندگان و جوایز صادراتی و بهبود روابط تجاری با سایر کشورها امروزه بدین صورت نام خود را مطرح کرده است .

در دولت یازدهم و دوازدهم قوانین خوبی وضع شد ولیکن در مسیر اجرا به درستی شاهد اجرای کامل قوانین  نیستیم و در طول مسیر با سوء مدیریت مواجهیم . نداشتن استراتژی توسعه بزرگترین مانع ایران در رسیدن به این مهم یعنی  صادرات غیر نفتی است.

مثالی از سوء مدیریت طی دو الی سه سال اخیر در کار خودمان بزنم . در سال ۹۳ و ۹۴ که افزایش کشت گوجه گرمسیر، بحرانی را در مناطق دیگر ایجاد کرد. این شرکت بابت هر کیلو گیوجه فرنگی ۳۵۰ تومان به کشاورزان پول پرداخت ولی وزارت جهاد با ورود به مسئله موجود و خرید گوجه فرنگی از کشاورزان هم نارضایتی کشاورز را بدنبال داشت و هم اینکه معلوم نشد با چه مکانیزمی این گوجه را در اختیار یکی دو شرکت با قیمت هر کیلو ۲۰۰ تومان قرار دادند که رب اسپتیک تولید کنند. بگذریم که اصلا در امر تولید مهارت لازمه را نداشته و تولیداتشان توسط وزارت بهداشت در حال حاضر توقیف شده زیرا همه آنها باد کرده و همچنین بازار داخل و صادرات را با قیمت های بسیار نازل بهم ریختند و ما متضرر شدیم که ماده اولیه را  5/1  برابر قیمت آنها خریدیم و جنس با کیفیت تولید می کنیم. الان هم هشدار می دهم سال جاری با همان سوء مدیریت که شرح دادم و دلزدگی کشاورزان در هیچ جا گوجه نداشتند و فقط ما در منطقه کشاورزان کرمانشاه گوجه داشتیم و قیمت گوجه بالا رفت. حالا این موضوع باعث شد در فصل گرم گوجه بکارند و دوباره با افزایش تولید روبرو هستیم. این بار به مسئولین هم گفتم، ما توان دریافت ۲۸۰ هزار تن گوجه فرنگی و تبدیل آن به رب را داریم در صورتی که امسال تنها  150 هزار تن گوجه فرنگی دریافت کرده ایم.

نقش تحقیق و توسعه R&D در پیشرفت روژین تاک چیست؟

توسعه بدون توجه به کیفیت و همچنین در نظر گرفتن حقوق مصرف کننده محکوم به شکست است . از حقوق مصرف کننده مواردی نظیر اینکه آیا در کشت مواد اولیه این صنعت به چه صورت و میزان از سموم دفع آفات و سایر مواردی که باعث آلودگی زمین می شود استفاده شده یا نه مطرح است ، ما این کار را نمی کنیم و حتی در خصوص منابع آب زیر زمینی نیز توجه داریم و گوجه فرنگی ما در بررسی و آزمایشات صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی رازی عاری از هرگونه فلزات سنگین و فاقد سموم دفع آفات شناخته شده است. ضمن اینکه جزء واحدهای نمونه کشوری و استانی در بحث استاندارد و بهداشت هستیم. همچنین با بررسی ظرفیت ها در کشورهای همسایه نظیر گرجستان، ارمنستان و کردستان عراق احداث دو واحد برون مرزی را برای بهره مندی از منابع آبی و زمین های زراعی این مناطق در دست بررسی داریم .

  • در مورد افتخارات روژین تاک هم بفرمایید .

در کارخانه اتاقی داریم که بسیاری از این گواهینامه ها و تشویق های استانی و کشوری را که دریافت کرده ایم در آنجا نگه داری می کنم البته تهران هم تعدادی هست و در اتاق مجاور که شما ملاحظه فرمودید ، ولی به عقیده من بزرگترین استاندارد را از دست خانم های کدبانوی ایرانی گرفته ایم که مصرف رب روژین را نسبت به رب های دیگر در اولویت قرار داده اند.

  • انتظارات شما از دولت چیست؟

نامه ای که برای جناب آقای خسرو تاج ارسال کرده بودم را حضورتان نشان دادم ، گلایه در این خصوص دارم و از دولت محترم تنها حمایت صنعتگران و کارآفرینان را می خواهم زیرا هر اشتغال یک پرونده بزهکاری در دادگاه را می بندد و مانع از مهاجرت کشاورزان از روستاها به ویژه روستاهای مرزی می شود که هر روستایی علاوه بر کار، تلاش و کشاورزی حافظ منافع ملی و آب و خاک ماست. در واقع از دولت محترم انتظار داریم آن چه را می گوید و مصوب می کند، اجرا نماید.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *