اهم اخبار

استفاده وزارت جهاد کشاورزی از توانمندی‌های علمی و فناورانه جهاد دانشگاهی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

وزیر جهاد کشاورزی در نشست مشترک با رییس جهاد دانشگاهی ضمن استقبال از ظرفیت‌های فناورانه این نهاد، بر استفاده از توانمندی‌های علمی، فناورانه و زیرساختی جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی به‌منظور دستیابی به بهره‌وری بیشتر تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی؛ نشست مشترک دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی و دکتر سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی با حضور معاونان و مدیران ارشد این دو مجموعه، روز گذشته (۱۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۱) با هدف معرفی توانمندی‌ها و دستاوردهای فناورانه جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی و دام‌پروری در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد.

معرفی توانمندی‌های جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی

دکتر طیبی در این نشست مشترک، دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی در حوزه‌های اصلاح نژاد دام سنگین، زنجیره ارزش پرورش ماهی در قفس، مرغ لاین، بذور هیبرید، آفت‌کش‌های گیاهی و داروهای دامپزشکی گیاه‌پایه و پروبیوتیک‌های پرمصرف در جیره غذایی طیور و آبزیان را معرفی کرد.

در ادامه این نشست، مباحث فنی، درخواست‌های جهاد دانشگاهی و نوع حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

موافقت جهاد کشاورزی با پرداخت یارانه به دامداران برای خرید جنین‌های ممتاز نژادهای شیری و گوشتی 

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این نشست با استقبال از ظرفیت‌های فناورانه جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی، به استفاده مدیران قسمت‌های مختلف این وزارتخانه از ظرفیت‌های موجود در جهاد دانشگاهی در جهت دستیابی به بهره‌وری بیشتر تاکید کرد.

دکتر ساداتی نژاد، در حوزه تکثیر دام سنگین نژادهای ممتاز گوشتی و شیری موافقت خود را با پرداخت یارانه به دامداران برای خرید جنین‌های ممتاز نژادهای شیری و گوشتی از جهاد دانشگاهی اعلام کرد و دستور داد تا سازمان تات (سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) وظیفه معرفی و ترویج استفاده از نژادهای ممتاز در کشور را عهده‌دار شود.

همچنین در مورد تولید بذرهای هیبرید سبزی و صیفی‌جات، با توجه به نیاز مبرم کشور به آن‌ها و وابستگی به واردات آن، پیشنهاد شد تا شرکتی با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی ایجاد شود و در شرکت مذکور سهم وزارتخانه تأمین زیرساخت‌های موردنیاز برای تولید بذور هیبرید و سهم جهاددانشگاهی دانش فنی و دستاوردهای فعلی در مورد چهار بذر هیبرید گوجه‌فرنگی، خیار، فلفل و کاهو دیده شود و اعتبار موردنیاز توسط طرفین تأمین شود.

حمایت وزارت جهاد کشاورزی از پروژه زنجیره پرورش ماهی در قفس جهاد دانشگاهی

با موافقت وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با زنجیره پرورش ماهی در قفس و با توجه به سرمایه‌گذاری فعلی جهاد دانشگاهی در بوشهر برای ایجاد مرکز تولید ۵ میلیون بچه ماهی سی‌باس در سال و وجود دانش فنی در این نهاد مقرر شد مبلغ ۲۷۰ میلیارد ریال در قالب تسهیلات کم‌بهره توسط وزارتخانه تأمین شود. برای تأمین ماهیان مولد نیز مقرر شد پس از برآورد دقیق میزان اعتبار موردنیاز برای واردات ماهی مولد خالص این اعتبار توسط وزارتخانه و در قالب یارانه به جهاد دانشگاهی پرداخت شود.

با تأکید دکتر ساداتی نژاد بر نیاز کشور به آفت‌کش‌های گیاه‌پایه و با توجه به سرمایه‌گذاری جهاد دانشگاهی در ساخت سوله در استان کهگیلویه و بویر احمد و خرید تجهیزات لازم برای خط تولید آفت‌کش‌های گیاهی و داروهای گیاه‌پایه طیور اعلام شد که مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره برای تکمیل و راه‌اندازی سریع‌تر این کارخانه به جهاد دانشگاهی پرداخت شود. همچنین با توجه با لزوم تعجیل در صدور مجوزهای بهره‌برداری برای پرونده‌های ارسالی به سازمان حفظ نباتات و دامپزشکی، وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: مدت‌زمان صدور مجوزهای سازمان حفظ نباتات و سازمان دامپزشکی باید به حداکثر ۶ ماه کاهش یابد.

دکتر سید مجتبی خیام نکویی، رییس سازمان تات، پیشنهاد مشارکت جهاد دانشگاهی در پروژه پالایشگاه گیاهان دارویی را داد و مسئولان مربوطه در جهاد دانشگاهی نیز بر بررسی این پیشنهاد تاکید کردند.

در زمینه مرغ لاین نیز مهندس حسین دماوندی نژاد، معاون وزیر در امور تولیدات دامی ضمن استقبال از ورود جهاد دانشگاهی به این موضوع گفت: جهاد دانشگاهی در تیم تحقیق و توسعه مرغ لاین آرین قرار گیرد و در جلسات و تصمیم‌گیری‌ها حضورداشته باشد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، در خصوص احیای نژادهای بومی حیوانات مزرعه‌ای، ضمن تائید وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت موضوع مقرر شد در مورد احیای گاوهای گلپایگانی، سیستانی و سرابی تفاهم‌نامه اجرایی بین مرکز ملی ذخایر زیستی جهاد دانشگاهی و وزارت جهاد کشاورزی منعقد و موضوع پیگیری شود.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *