اهم اخبار

افزایش سطح عملکرد گلخانه گوجه‌فرنگی ارمنستان با دستگاه شرکت نانوفناوری سراج

بدون دیدگاه

ژنراتورهای نانوحباب‌ساز شرکت نانوفناوری سراج به کشور ارمنستان صادر شد تا در گلخانه هیدروپونیک گوجه‌فرنگی به مساحت ۴۰۰۰ مترمربع در شهر ایروان استفاده شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ستاد نانو؛ شرکت دانش‌بنیان نانوفناوری سراج، در سال ۱۴۰۱ علاوه بر تجهیز تعداد قابل توجهی از گلخانه‌های کشور به ژنراتورهای نانوحباب‌ساز NANOX، موفق به صادرات این دستگاه به کشور ارمنستان به منظور استفاده در گلخانه‌های این کشور شد.

براساس اطلاعات منتشر شده، استفاده از آب حاوی نانو حباب اکسیژن به‌طور مستقیم بر روی سلامت ریشه موثر بوده که منجر به بهبود جذب عناصر مغذی از طریق ریشه و افزایش تولید گیاهان می‌شود. افزایش ماندگاری پس از برداشت، بهبود وزن ریشه، از بین رفتن پاتوژن‌ها و عدم نیاز به آفت‌کش و قارچ‌کش، افزایش جذب عناصر مغذی نظیر کلسیم و پتاسیم و افزایش وزن برداشت از دیگر مزایای استفاده از این سامانه است.

سال گذشته این شرکت ژنراتور نانوحباب‌سازی به ظرفیت ۷۰ لیتر بر ثانیه به سفارش کشور بلاروس ساخت و به این کشور تحویل داد. این دستگاه که در بخش پرورش ماهی کشور بلاروس مورد استفاده قرار گرفت، قابلیت افزایش میزان اکسیژن محلول آب تا ۴۰ ppm را داشته و ابعاد نانوحباب‌های تولیدی در آن کمتر از ۵۰ نانومتر است. از دیگر مزایای ژنراتور نانوحباب ساز تولید شده، عدم نیاز به مصرف برق مازاد است.

 ژنراتور نانو حباب ساز، محصولی فناورانه است که به منظور غنی‌ساز آب مورد استفاده در کشاورزی از اکسیژن محلول مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزایش سطح اکسیژن محلول به صورت نانویی، علاوه بر بهبود عملکرد ریشه گیاه در جذب بهتر و موثرتر مواد مغذی، اثر جدی در کاهش قابل توجه بیماری‌های قارچی ناحیه ریشه خواهد داشت.

هم اکنون محصول این شرکت برای تولید انواع محصولات گلخانه‌ای نظیر توت‌فرنگی، خیار، کاهو، گوجه‌فرنگی و انواع گل‌های زینتی در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ستاد نانو

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *