اهم اخبار

بانک مرکزی آمار داد؛ برنج درصدر افزایش قیمت؛ تثبیت نرخ لبنیات، چای و روغن

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

آمار خرده فروشی بانک مرکزی از ۱۱ گروه کالایی در هفته منتهی به ۱۸ تیر ماه نشان می دهد قیمت برنج همچنان روند افزایشی را طی می کند، به گونه ای که نرخ آن نسبت به هفته قبل از آن ۲٫۱ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶٫۵ درصد رشد دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و بر اساس جداول آماری بانک مرکزی از میانگین قیمت خرده فروشی برخی اقلام خوراکی در تهران در هفته سوم خرداد ماه، بهای ۶ گروه مواد خوراکی روند کاهشی و دو گروه افزایش نرخ داشت و سه گروه دیگر ثابت ماندند.
در این هفته قیمت تخم مرغ ۰٫۱ درصد، حبوب ۱٫۵ درصد، میوه های تازه ۱٫۲ درصد، سبزی های تازه ۱٫۵ درصد، گوشت قرمز ۰٫۵ درصد و گوشت مرغ ۰٫۸ درصد کاهش را تجربه کرد اما قیمت برنج ۲٫۱ درصد و قند و شکر ۰٫۲ درصد رشد یافت.
در هفته سوم تیرماه نرخ گروه لبنیات، چای و روغن نباتی نسبت به هفته قبل از آن ثابت مانده است.

** لبنیات و تخم مرغ
در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات بهای تمام اقلام این گروه بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل ۰٫۱ درصد کاهش داشت و شانه ای ۷۰ هزار تا ۹۰ هزار ریال فروش رفت.

** برنج و حبوب
در این هفته در گروه برنج بهای برنج وارداتی غیرتایلندی معادل یک درصد کاهش و قیمت برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب ۱٫۳ درصد و ۷٫۷ درصد افزایش یافت.
در گروه حبوب بهای لوبیا چیتی معادل ۰٫۱ درصد افزایش و قیمت سایر اقلام ۰٫۱ درصد تا ۳٫۲ درصد کاهش داشت.

** میوه ها و سبزی های تازه
در هفته مورد بررسی در میادین زیر نظر شهرداری گلابی عرضه نمی شد و سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میوه و تره بار عرضه می شد.
میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می کردند که در گروه میوه های تازه بهای سیب گلاب معادل ۳٫۴ درصد، هلو ۱۳٫۱ درصد و موز ۱۳٫۵ درصد افزایش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه بین ۴٫۶ درصد تا ۱۹٫۶ درصد کاهش یافت.
در گروه سبزی های تازه بهای سبزی های برگی ثابت بود. قیمت کدو سبز معادل ۹٫۸ درصد، سیب زمینی ۱٫۹ درصد و پیاز ۰٫۴ درصد افزایش و بهای سایر اقلام این گروه بین ۳٫۵ درصد تا ۶٫۶ درصد کاهش داشت.

** گوشت قرمز و گوشت مرغ
در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند، گوشت تازه گاو و گوساله هر یک معادل ۰٫۵ درصد و گوشت مرغ ۰٫۸ درصد کاهش یافت.

** قند و شکر، چای و روغن نباتی
در این هفته بهای قند و شکر هر یک معادل ۰٫۲ درصد افزایش داشت و قیمت چای خارجی و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود.

** تغییرات سالانه
بر اساس اعلام بانک مرکزی در یکساله منتهی به ۱۸ تیرماه امسال، نرخ لبنیات ۳٫۶ درصد، برنج ۳۶٫۵ درصد، حبوب ۲۶٫۳ درصد، سبزی های تازه پنج درصد، گوشت قرمز ۱٫۴ درصد، گوشت مرغ ۲۳٫۱ درصد، قند و شکر ۲۲٫۸ درصد و چای ۱۴٫۸ درصد افزایش یافته است.
همچنین در این مدت قیمت تخم مرغ ۴٫۱ درصد، میوه های تازه ۱٫۸ درصد و روغن نباتی ۱٫۱ درصد کاهش داشته است.

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *