اهم اخبار

تاثیر اختلاف‌نظر وزارت کشاورزی و صنایع لبنی بر بازار لبنیات

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
[heading]قیمت‌ها در بازار محصولات لبنی پس از افزایش نرخ برخی برندها طی ماه‌های اخیر، با ثبات نسبی همراه است؛ هر چند که همچنان بحث و اختلاف سر قیمت لبنیات از جمله شیرخام بین وزارت جهاد کشاورزی و صنایع لبنی برجاست.[/heading]

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار ایسنا، قیمت انواع لبنیات در مقایسه با هفته‌های گذشته تغییر چندانی نداشته است و بعد از افزایش نرخ برخی اقلام لبنی در بهار و تابستان امسال، تغییر دیگری در قیمت‌ها رخ نداده است.

بر این اساس قیمت شیر کم‌چرب یک لیتری به طور متوسط ۲۵۰۰ تومان و شیر پرچرب یک لیتری ۲۶۰۰ تومان است. هر چند همچنان برخی برند‌ها شیر با عناوین امگا ۳ و شیر بدون لاکتوز را تا ۲۷۰۰ تومان هم می‌فروشند.

طبق آخرین اظهارنظر‌ها در خصوص وضعیت قیمت لبنیات و همچنین شیرخام، وزارت جهاد کشاورزی گفته است که کارخانه‌های لبنی با وجود افزایش قیمت محصولات خود، حاضر نیستند قیمت شیر خام که مصوب ۱۵ ماه پیش است را افزایش دهند و با یکدیگر علیه دامداران و مردم ائتلاف کرده‌اند اما صنایع لبنی ضمن رد این ادعا، سازمان حمایت را مسئول رسیدگی به بازار و قیمت‌گذاری شیر و لبنیات می‌دانند.

همچنین به گفته مدیر کل مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه علی‌رغم انتقاد نسبت به این وضعیت و تلاش برای اصلاح روند فعلی به نفع تولید‌کنندگان و مردم ابزار لازم برای اعمال قانون از سوی کارخانه‌های لبنی را ندارد و سازمان حمایت باید به این مسائل توجه کند.

طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، علی‌رغم این‌که برخی برندهای کوچک حاضر به اعمال نرخ قانونی ۱۴۴۰ تومانی شیرخام شده‌اند، از سوی صنایع لبنی بزرگ تهدید می‌شوند و نمی‌توانند این کار را انجام دهند و افرادی دیگر به عنوان کارشناس، مسائلی را مطرح می‌کنند که اصلا درست و کارشناسی نیست و می‌گویند می‌خواهند به خاطر سود بردن عده‌ای دامدار منافع ۸۰ میلیون ایرانی را به خطر بیندازند در حالی که دو میلیون دامدار در کشور وجود دارند که بالغ بر هشت میلیون تن شیر خام تولید می‌کنند و ضمن تامین اشتغال متضمن بخشی از امنیت غذایی کشور هستند؛ بنابراین منافع دو میلیون دامدار در کشور منافع ملی و مردم است.

اما در بین سایر اقلام لبنیات، ماست کم چرب یک کیلوگرمی ۳۲۰۰ تومان و ماست پر چرب یک کیلوگرمی ۳۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

همچنین پنیر ۴۵۰ گرمی ۴۷۰۰ تومان و پنیر ۳۵۰ گرمی نیز ۴۴۰۰ تومان قیمت دارد. دوغ یک و نیم لیتری نیز که قیمت‌های متنوعی دارد، به طور میانگین ۲۴۰۰ تومان فروخته می‌شود.

پنیر خامه‌ای ۱۰۰ گرمی ۱۳۰۰ تومان، کره ۵۰ گرمی ۱۲۰۰ تومان، پنیر خامه‌ای ۱۰۰ گرمی۱۳۰۰ تومان و همچنین کشک یک کیلوگرمی به طور متوسط ۸۱۰۰ تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شود.

انواع محصولات لبنی وزن متوسط قیمت
شیرکم چرب یک لیتری ۲۵۰۰ تومان
شیر پرچرب یک لیتری ۲۶۰۰ تومان
شیر کیسه‌ای یک لیتری ۱۶۰۰ تومان
ماست کم چرب یک کیلوگرمی ۳۲۰۰ تومان
ماست پرچرب یک کیلوگرمی ۳۵۰۰ تومان کاهش
پنیر ۴۵۰ گرمی ۴۷۰۰ تومان
پنیر ۳۵۰ گرمی ۴۴۰۰ تومان
دوغ ۱٫۵ لیتری ۲۴۰۰ تومان
کره ۵۰ گرمی ۱۲۰۰ تومان
خامه ۱۰۰ گرمی ۱۳۰۰ تومان
پنیرخامه‌ای ۱۰۰ گرمی ۱۳۰۰ تومان
کشک یک کیلوگرمی ۸۱۰۰ تومان
فاطمه کاشانی

نویسنده

فاطمه کاشانی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *