تولید زیتون کاهش می‌یابد/ضعف در نظارت‌ها مانع خوداتکایی تولید روغن زیتون شد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس شورای ملی زیتون گفت: با توجه به تغییر اقلیم و سرمازدگی سال گذشته پیش بینی می‌شود که تولید زیتون و روغن زیتون کاهش یابد.

مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت تولید زیتون در کشور اظهار کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی و سرمای سال گذشته بحث گل دهی و تبدیل به میوه کم‌تر بود که با این وجود شاهد کاهش تولید روغن زیتون و میوه زیتون خواهیم بود.

وی کمبود نظارت را مانع رسیدن به خوداتکایی دانست و افزود: سیاست کلی حمایت از تولید داخل باید در عمل اتفاق بیفتد چرا که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بنابه درخواست و پیگیری شورای زیتون شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی تولید روغن زیتون و رسیدن به خوداتکایی بودیم که ضعف در نظارت بخش‌های دولتی همچون سازمان غذا و دارو و استاندارد مانع تحقق این امر مهم شد.

عباسی ادامه داد: ضعف در نظارت سازمان غذا و دارو و استاندارد منجر به واردات روغن بی کیفیت شد که این امر کاهش تولید روغن زیتون را به همراه دارد.

به گفته این مقام مسئول، تغییر اقلیم، شرایط آب و هوایی و ضعف در نظارت موجب می‌شود که امسال تولید روغن زیتون در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یابد.

رئیس شورای ملی زیتون در پایان تصریح کرد: با توجه به جذابیت بازار‌های سکه و طلا و بورس برای سرمایه گذاری، اگر قرار باشد مسئولان دولتی حمایتی نکنند، افراد گرایشی به سرمایه گذاری در بخش زیتون ندارند.

سرویس خبری: صنعت غذا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *