اهم اخبار

تولید کلزا به ۱۸۰ هزارتن می رسد

بدون دیدگاه

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برآوردها حاکی از آن است که امسال ۱۸۰ هزارتن کلزا برداشت شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ علیرضا مهاجر معاون وزیر در امور زراعت گفت: در سال زراعی جاری ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور زیر کشت محصول دانه‌ روغنی کلزا رفته است که پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۸۰ هزار تن محصول برداشت شود.

او افزود: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و خشکسالی حاکم بر استان گلستان که بیشترین سطح زیر کشت در این استان است از لحاظ وسعت نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته‌ایم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به آغاز برداشت گندم نیز اشاره کرد و گفت: در سال زراعی جاری پنج میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی به زیر کشت گندم رفته است که از این میزان یک میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار گندم دیم است.

او گفت: هرچند از نظر سطح زیر کشت گندم نسبت به سال زراعی گذشته در کشور افزایشی نداشته‌ایم اما با توجه به شرایط آب و هوایی پیش‌بینی می‌شود تولید گندم امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۵ درصد افزایش یابد.

مهاجر ادامه داد: برداشت گندم در استان‌های گرمسیری شامل بوشهر، سیستان و بلوچستان، شمال استان خوزستان، جنوب استان فارس و هرمزگان آغاز شده است.

به گفته او، در حال حاضر به اندازه کافی کمباین برای برداشت محصول گندم وجود دارد و تنها در زمینه تامین سوخت کمباین مشکلاتی وجود دارد که انتظار می‌رود با قول و وعده دولت در کوتاه‌ترین زمان مشکل سوخت کمباین‌ها و سایر وسایلی که در زمینه برداشت گندم فعال هستند در کشور برطرف شود.

معاون امور زراعت در خصوص قیمت خرید تضمینی گندم نیز گفت: قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده و ۱۵۰۰ تومان یارانه کشت در نظر گرفته شده که بخشی از آن به یارانه کود و بذر اختصاص داده شده است.

او افزود: هرگونه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم منوط به تصمیم دولت و مجلس شورای اسلامی است.

مهاجر گفت: هم‌اکنون مراکز خرید گندم در سراسر کشور آماده تحویل محصول هستند و با توجه به هماهنگی‌های انجام شده تلاش می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن پول گندم‌کاران پرداخت شود.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *