اهم اخبار

تولید کلزا ۸۰ درصد افزایش یافت

بدون دیدگاه

مجری طرح خودکفایی دانه‌های روغنی، از افزایش ۸۰ درصدی تولید دانه روغنی کلزا خبر داد و گفت: برآورد‌ها حاکی است که تولید کلزا از ۲۷۰ هزارتن فراتر رود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ سعدالله منصوری گفت: وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای را تدوین کرد تا شرکت‌های واردات کننده دانه‌های روغنی، کنجاله و روغن، خرید داخل را هم انجام دهند. خرید دانه روغنی کلزا اکنون توسط بخش خصوصی در حال انجام است. همچنین میزان پرداختی برای حدود ۱۰۰ هزار تن کلزا به صورت کامل انجام شده و مابقی نیز در حال اجرا است که امیدواریم بخش خصوصی مطالبات کلزاکاران را سریع‌تر پرداخت کند.

او افزود: سطح برداشت کلزا در سال زراعی گذشته ۸۸ هزار هکتار با تولید نهایی ۱۳۸ هزار تن بود، اما تولید برداشت شده  تاکنون ۲۴۰ هزار تن است که امیدواریم در پایان فصل برداشت، تولید کلزا از ۲۷۰ هزار تن عبور کند.

مجری طرح خودکفایی دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال زراعی کنونی سطح برداشت کلزا بالغ بر ۱۴۵ هزار هکتار است، افزود: تاکنون ۱۲۰ هزار هکتار در مناطق گرم برداشت شده است.

او از استان‌های گلستان و خوزستان به عنوان بیشترین تولید کننده دانه روغنی کلزا نام برد و افزود: در سال زراعی آتی برای کشت بیش از ۲۵۰ هزار هکتار کلزا، بذر تامین شده است.

منصوری از افزایش تولید دانه‌های روغنی کاملینا و گلرنگ نیز نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: امسال قیمت ۳۵ هزار تومان برای یک کیلو دانه کلزا تعیین شده است که امیدواریم با افزایش قیمت‌ها در سال زراعی آینده، شاهد استقبال کشاورزان در کشت و افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور باشیم.

او با بیان اینکه تناوب کشت یکی از دلایل تمرکز بر کشت کلزا است، گفت: تولید دانه‌های روغنی در کشور مبتنی بر کلزا، سویا، آفتابگردان، کنجد و گلرنگ است. کلزا، سویا و آفتابگردان گیاهانی هستند که موطن اصلی آنها خارج از کشور است یعنی به نوعی وارد کشور شده‌اند، اما کنجد و گلرنگ گیاهانی هستند که موطن اصلی یا یکی از مراکز تنوع اولیه و ثانویه آنها، در کشور است و از این حیث ژن‌پلاسم یا مواد ژنتیکی قابل اتکا و غنی در کشور داریم که می‌توانیم از آنها برای توسعه کشت این دو گیاه استفاده کنیم.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی خاظرنشان کرد: با توجه به زراعت کلزا در فصل پاییز در تناوب با گندم، برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی و بیشترین اتکای ما بر مبنای توسعه کلزا و در تابستان بر توسعه گیاهان کم‌آب‌بر استقرار یافته است.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *