اهم اخبار

حفظ سالانه ۹۰۰ میلیون دلار ارز در کشور با افزایش کشت موز

بدون دیدگاه

سالانه نزدیک به یک میلیون دلار برای واردات موز، ارز از کشور خارج می‌شود اما افزایش سطح کشت موز در کشور، مانع از خروج این میزان ارز خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از فارس؛ «قیمت ۷۰ هزار تومانی موز گران است» این را مردم می‌گویند و معتقدند این روزها در مهمان‌های اگر موز کنار دیگر میوه‌ها نباشد،‌ انگار چیزی بین میوه‌های مراسم، کم است، علی کارمند یکی از بانک‌ها که در حال پرداخت پول میوه‌‌های خریداری‌شده است، می‌گوید شاید به دلیل وارداتی بودن موز، قیمت آن بالاست و اگر در داخل تولید کنیم، قیمتش منطقی می‌شود.

در این‌باره، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران مصطفی دارایی‌نژاد می‌گوید که «سالانه بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار برای واردات موز، ارز از کشور خارج می‌شود» که می‌توان با افزایش تولید داخل، از خروج ارز جلوگیری کرد، هندوستان کشت موز را ۵ سال پیش آغاز کرد و امروز دومین کشور تولیدکننده موز جهان است، پاکستان هم روزانه ۲ هزار تن موز صادر می‌کند.

با ۹۰۰ میلیون دلار و احتساب دلار ۴۹۷۰۰ هزار تومانیِ آزاد، می‌توان ۶۴ هزار دستگاه تراکتور برای کشاورزان خریداری و به صورت اقساط به آنها واگذار کرد؛ در حال حاضر ۴.۲ میلیون نفر کشاور در کشور فعالیت می‌کنند.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: فارس

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *