اهم اخبار

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی: آمادگی صادرات روغن را داریم/محموله‌های روغن در انتظار اصلاح تعرفه‌های گمرکی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

امیرهوشنگ بیرشک ضمن اشاره به اینکه بیش از۶۰ هزار تن روغن خام در گمرک در انتظار تغییر تعرفه گمرکی است، گفت: درخواست از سرگیری صادرات را برای وزارت جهادکشاورزی و صمت ارسال کردیم و آمادگی انجام آن را داریم در صورتی که مجوزهای لازم داده شود به کشورهای هدف روغن صادر می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا؛ امیرهوشنگ بیرشک با بیان اینکه در تولید و توزیع روغن مشکلی خاصی وجود ندارد و بازار آرامی داریم، گفت: کارخانه‌ها تولیدات خود را انجام می‌دهند و روغن نیز در مغازه‌ها برای خانوار و صنف و صنعت به اندازه کافی موجود است.

وی ادامه داد: قرار بود بعد از تغییرات نرخ ارز ترجیحی و آزادسازی یارانه ها نرخ تعرفه گمرکی تغییر نیز پیدا کند. منتظر مصوبه ستاد تنظیم بازار هستیم و امیدواریم تعرفه های جدید هرچه زودتر به گمرک ابلاغ شود.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی اضافه کرد: بیش از ۶۰ هزارتن روغن خام در گمرک در انتظار تغییر تعرفه گمرکی است و امیدواریم به زودی این محموله‌های روغن با تعرفه‌های جدید ترخیص شوند.

وی در پاسخ به این سوال که فعالان صنعت روغن نباتی معتقدند باید صادرات روغن را آغاز کنیم، با توجه به نوساناتی که سال گذشته در تامین و توزیع روغن نباتی وجود داشت آیا امکان صادرات وجود دارد؟ گفت: در حال حاضر توان تولید کارخانه‌های روغن نباتی در سال بیش از ۵ میلیون تن است اما میزان مصرف کشور ما در بهترین شرایط و بیشترین میزان بین ۲ میلیون تا ۲ میلیون و۲۰۰ هزار تن است.

بیرشک تصریح کرد: صنایع روغن نباتی قاعده‌ای دارند که روغن وارد، تولید، تصفیه و بسته بندی می کنند و به کشورهای هدف می فرستند. در این چند سال با توجه به اینکه از ارز ترجیحی برای واردات روغن استفاده می‌شد و تفاوت قیمتی وجود داشت این صادرات ممنوع شده بود ولی با آزادسازی نرخ ارز قطعا امکان صادرات فراهم است. ما قبل از ارز ۴۲۰۰ تومانی هم صادرات روغن داشتیم.

وی در پایان گفت: درخواست از سرگیری صادرات را برای وزارت جهادکشاورزی و صمت ارسال کردیم و آمادگی انجام آن را داریم در صورتی که مجوزهای لازم داده شود روغن خام وارد کشور می‌کنیم و پس از تولید و بسته بندی صادرات انجام می‌شود.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: ایسنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.