اهم اخبار

در گندم نان خود کفا می شویم

بدون دیدگاه

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با استمرار شرایط مساعد بارش، سال آینده در تامین گندم نان خودکفا می شویم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیقلی ایمانی گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال زراعی تاکنون یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار گندم در اراضی آبی و ۴ میلیون هکتار اراضی دیم کشت شده است.

او با بیان اینکه کشت گندم همچنان ادامه دارد، گفت: برآوردها حاکی از آن است که سطح زیرکشت از مرز ۶ میلیون هکتار عبور کند.

ایمانی می گوید: با توجه به بارندگی های اخیر، سبزینگی در بسیاری از استان ها مناسب است که اگر خشکسالی یا حادثه غیرمترقبه ای رخ ندهد، در بحث گندم نان خودکفا خواهیم شد.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: در شهریور ماه قیمت خرید تضمینی گندم براساس ۴ فاکتور هزینه های تولید یک واحد متعارف با احتساب سود معقول، نرخ تورم، نرخ بازارهای جهانی و نرخ مبادله کالا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان با احتساب یک هزار و ۵۰۰ تومان جایزه داده شد که با افزایش قیمت هزینه های کارگری، حمل و نقل، ماشین آلات و دنباله بندها بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است.

او گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید، نرخ کنونی خرید تضمینی صرفه اقتصادی ندارد که طبق آنالیز صورت گرفته قیمت خرید تضمینی گندم باید ۱۴ هزار تومان باشد که بنابر نامه ای که به دبیرخانه شورای قیمت گذاری و کمیسیون کشاورزی مجلس داده ایم، باید تجدید نظر در این نرخ اعمال شود.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *