اهم اخبار

دپوی ۱.۲ میلیون تنی روغن و دانه‌های روغنی در گمرک/ افزایش قیمت در بازار

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

در حال حاضر در مجموع بیش از ۱.۲ میلیون تن روغن خام و دانه های روغنی در گمرک و بنادر دپو شده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا، بررسی وضعیت انباشت روغن و مواد اولیه تولید روغن در گمرک و بنادر از این حکایت دارد در حال حاضر ۳۷۵ هزار تن روغن خام و بیش از ۴۷۳.۷ تن دانه های روغنی در گمرک و بنادر دپو شده است.

در کنار آن‌حجم قابل توجهی از روغن و دانه های روغنی نیز توسط شناورها به بنادر رسیده که یا در حال تخلیه است یا اینکه در کنار اسکله منتظر مانده اند که در مجموع به حدود ۳۸۵ هزار تن می رسد.

بر این اساس، در حال حاضر مجموع روغن و دانه های روغنی موجود در بنادر و موجود در شناورها به بیش از ۱.۲ میلیون تن می رسد و این در حالی است که جریان تامین ارز برای ورود روغن و ترخیص از گمرک همواره مطرح بوده است.

از سوی دیگر بررسی بازار روغن از سال گذشته با افزایش قیمت و البته کمبود در مقاطعی مواجه بود و صف های طولانی جهت تامین روغن به ویژه روغن جامد تشکیل می شد. 

 روغن مایع تا ۲ برابر گران شد

در همین رابطه بررسی روند قیمتی روغن در گزارشی که اخیرا مرکز آمار در مورد  وضعیت قیمت کالاهای خوارکی در خرداد متتشر کرد نشان می دهد که قیمت این کالا بین ۸۹ تا بیش از ۱۴۱ درصد نسبت به پارسال گران شده است؛ به طوری که هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در خرداد سال گذشته حدود ۸۸۰۰ تومان قیمت داشته اما در اردیبهشت امسال تا دو برابر گران شده و به طور متوسط ۱۶هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده است.

قیمت روغن مایع در خرداد سال جاری به طور متوسط ۱۶۶۰۰ ثبت شده ولی لیاین کالا تا بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان فروش رفته است.

براین اساس قیمت روغن مایع نسبت به اردیبهشت امسال دو درصد و خردادسال گذشته ۸۹ درصد افزایش دارد.

 قیمت روغن جامد از کیلویی ۳۰ هزار تومان هم گذشت 

در رابطه با روغن نباتی جامد نیز افزایش ۱۴۱.۲ درصدی قیمت نسبت به خرداد پارسال داشته است؛ به گونه ای که قیمت هر کیلو در خرداد سال گذشته ۹۳۰۰ تومان بوده که به ۲۲ هزار و ۳۰۰  تومان در خرداد ماه امسال افزایش داشته است.

روغن جامد برای هر کیلو در خرداد سال جاری به طور متوسط ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان بوده اما تا ۳۰ هزار تومان هم قیمت خورده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایسنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *