اهم اخبار

ذخایر گندم آمریکا به کمترین میزان ۲۰ سال گذشته رسید

بدون دیدگاه

وزارت کشاورزی آمریکا اعلام کرد:‌ ذخایر گندم آمریکا به کمترین میزان ۲۰ سال گذشته رسیده و پیش بینی می شود که سال آینده قیمت هم به بیشترین میزان تاریخ این کشور برسد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، از فارس، رشد روز به روز قیمت کالاهای اساسی در جهان، باعث شده ابرهای تیره و تار روی امنیت غذایی کشورهای حتی پیشرفته جمع شود و هنوز قصد کنار رفتن ندارد.

۳ دلیل تهدید امنیت غذایی جهان

سه دلیل عمده در این زمینه وجود دارد نخست کاهش تولیدات کشاورزی به دلیل تاثیر گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی، دوم اختلال در عرضه به دلیل شیوع ویروس کرونا که از دو سال پیش سایه خود را بر کل جهان گسترده و سوم  جنگ روسیه و اوکراین که از ۶ ماه پیش عرضه کالاهای اساسی بر بازارهای جهانی را محدود کرده است.

در زیر نمونه ای از این تاثیر را به گواه وزارت کشاورزی آمریکا بر امنیت غذایی این کشور بررسی می‌کنیم.

بخش پژوهش اقتصادی، وزارت کشاورزی آمریکا اعلام کرده است که میزان ذخایر گندم این کشور به شدت کاهش یافته و پیش بینی کرده که قیمت در این کشور رکورد جدیدی را ثبت کند.

بر اساس گزارش آمارهای ملی کشاورزی آمریکا، میزان ذخایر گندم آمریکا برای سال ۲۰۲۲/۲۳ در ماه جاری با ۳۴ میلیون بوشل کاهش به رقم ۵۷۶ میلیون بوشل رسیده است که کمترین میزان طی ۱۵ سال اخیر است.

کاهش گندم آمریکا به کمترین میزان ۲۰ سال گذشته

محصول گندم آمریکا براورد شده که به ۱۶۵۰ میلیارد بوشل برسد که ۱۳۳ میلیون بوشل نسبت به ماه گذشته پایین تر است.

بر اساس این آمار اگرچه تولید نسبت به سال گذشته اندکی افزایش یافته اما کمترین میزان طی ۲۰ سال اخیر را ثبت کرده است. بنابراین واردات کمترین انتظاری است که برای جبران این کاهش تولید باید انجام شود.

این گزارش تاکید می‌کند که چشم انداز قیمت این محصول اساسی به دلیل کاهش عرضه و نیز ابهام در وضعیت جنگ روسیه و اوکراین که صادرات از بندر سیاه را مختل کرده، بیشتر شود.

علاوه بر این قیمت گندم فصلی هم در آمریکا رکورد زده و دو دهم دلار در ماه جاری رشد کرده و به رقم ۹٫۲ دلار افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش،‌ همانطور که از نمودار ستونی که وزارت کشاورزی آمریکا منتشر کرده مشخص است،‌ذخایر گندم این کشور از سال ۲۰۱۶/۱۷ روند کاهش به خود گرفته و حتی سال آینده نیز این کاهش تشدید خواهد شد. و همچنین خط ترندلاین این نمودار نشان میدهد که قیمت این محصول  سال آینده به بیشترین میزان تاریخی خود در این کشور خواهد رسید.

زمانی امنیت غذایی حادتری شود که بدانیم تولید گندم و کالاهای اساسی در کشورها بسیار کم تر شده است از سوی دیگر کشورها به دلیل اینکه در آینده به مشکل کمبود نخورند، میزان ذخایر خود را روز به روز افزایش می دهند.

مسئله دیگر این است که تقاضا به دلیل افزایش روز افزون جمعیت بر عرضه فزونی پیدا کرده است.

و مسئله مهمتر اینکه به دلیل جنگ روسیه و اوکراین، چشم انداز صادرات کالا و نیز تولید در این کشور برای سال آینده بسیار مبهم و تار است این دو کشور در مجموع ۳۰ درصد غلات دنیا را تامین می کردند.

سرویس خبری: بین الملل

منبع: فارس

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *