اهم اخبار

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ: ۲۵ درصد قارچ تولیدی کشور صادر می‌شود

بدون دیدگاه

مهدی رجبی گفت: براساس آمار ۲۰ تا ۲۵ درصد قارچ تولیدی کشور صادر می‌شود که این میزان بالغ بر ۳ تا ۴ میلیون دلار ارزآوری دارد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهدی رجبی از ثبات قیمت قارچ در بازار خبر داد و گفت: علی رغم افزایش هزینه‌های تولید، تمام تلاشمان برآن است که افزایش قیمت اعمال نشود  اما تولیدکنندگان خواستار اصلاح و افزایش قیمت هستند لذا در راستای کمک به تولیدکننده قرار است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود.

به گفته او،  قیمت کنونی هرکیلو قارچ سرمزرعه ۸۰ تا ۹۰ هزارتومان است که براین اساس هرکیلو قارچ فله با حداکثر نرخ ۱۰۵ تا ۱۱۵ هزارتومان در خرده فروشی‌ها باید عرضه شود که متاسفانه شاهد عرضه با قیمت‌های بالای ۱۳۰ هزارتومان هستیم.

رجبی ادامه داد: همه ساله با آغاز فصل گرما، تولید و عرضه قارچ کاهش می‌یابد، اما شرایط آب و هوایی به گونه‌ای بوده که کمبودی را در عرضه نداشتیم و کماکان روزانه ۵۵ تا ۶۰ تن قارچ عرضه می‌شود که نسبت به ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت تفاوتی نداشته است.

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ  افزود: از اواسط تیرماه افزایش دمای هوا پیش بینی می‌شود که واحد‌های تولیدی با ۷۰ درصد ظرفیت خود کار کنند.

او با بیان اینکه آمار رسمی و دقیقی از صادرات قارچ نداریم، گفت: براساس برآورد‌های صورت گرفته سالانه ۲۰ تا ۲۵ درصد قارچ تولیدی صادر می‌شود که رقمی بالغ بر ۲ تا ۳ میلیون دلار ارزآوری دارد، هرچند با رفع موانع صادراتی امکان افزایش چندبرابری ارزآوری حاصل از صادرات قارچ وجود دارد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *