اهم اخبار

رئیس شورای ملی زعفران ایران مطرح کرد:بازارسازی و بازارگردانی رویکرد اصلی شورای ملی زعفران در آینده

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران ایران بازارسازی و بازارگردانی را به عنوان رویکرد اصلی این شورا در آینده مطرح کرد.

به گزارش اگروفودنیوز، به نقل از ایسنا، محسن احتشام، رئیس شورای زعفران ایران در نشست شورای ملی زعفران ایران در اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از مسایلی که از اولویت های ما محسوب می شود، بازارسازی و بازارگردانی است و احساس می کنیم که دیگر نباید به مزیت نسبی تولید اتکا داشت بلکه باید به مزیت رقابتی توجه نمود. اولویت نخست مساله بازار است چون در بخش تولید مشکلات کاهش یافته است.

وی ادامه داد: تولید ما در مدت ۸ سالی که از تاسیس شواری ملی زعفران می گذرد، از کمتر از ۱۰۰ به بیش از ۳۰۰ تن رسیده است. این یکی از دستاوردهای مهم شورای ملی زعفران بوده است.

احتشام بیان کرد: شورای ملی زعفران طرح بازاریابی زعفران را بر عهده دارد که بتوانیم استراتژی هایی برای زعفران تعیین کنیم که به سمت برندسازی برای زعفران حرکت کنیم و بخش عمده ای از صادرات زعفران را با شناسنامه و برند انجام دهیم. در سال های گذشته با وجود تحریم ها اقدامات خوبی صورت گرفت و در سال ۹۵ قریب به ۱۷۰ تن صادرات داشته ایم. شورای ملی زعفران تمام همت خود را برای برندسازی و ورود به بازارهای بالقوه است.

رئیس شورای ملی زعفران ایران خاطرنشان کرد: یکی از بازارهای مورد توجه ما بازار چین است. این محصول در این کشور به شدت مورد توجه است. همچنین بازار هند نیز به این محصول توجه دارد. بازارهای اروپا و امریکا یکی دیگر از بازارهای مورد توجه ماست که ظرفیت بالقوه زیادی دارد.

در ادامه غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی، تصریح کرد: زعفران ما با توجه به اینکه در ۲۸ استان تولید می شود، هیچ برنامه ریزی برای تولید و مصرف ندارد. سالانه ۳۵۰ تن زعفران تولید می شود و ۱۲۰ هزار خانوار اشتغال زایی دارد. این میزان بیش از ۵۰۰ ملیون دلار ارزآوری دارد. افزایش ۶۰ درصدی صادرات زعفران از تلاش های ما بوده و با افزایش سطح زیرکشت باید برای توسعه صادرات در بازارهای جهانی تلاش کرد.

وی افزود: امروز بیشترین زمان واحدهای بازرگانی صرف برطرف کردن موانع می شود و زمانی برای برنامه ریزی ندارند. زیرساخت ها برای صادرات زعفران به درستی فراهم نشده و از دیگر سو تجار اسپانیایی با تسهیلات ۲ درصدی از بانک های خود زعفران ما را خریداری می کند و با خریدار زعفران با قیمت یک ساله قراردادی یک ساله منعقد می کند. این در حالی است که ما تسهیلات را با نرخ سود ۱۸ درصد دریافت می کنیم و نمی توانیم حتی یک هفته قیمت زعفران را ثابت نگه داریم.

میری با بیان اینکه صادرکننده چوب مشکل دار بودن زعفران را می خورد، عنوان کرد: بی ثباتی و نوسانات شدید قیمت از دیگر مشکلات ماست. این مساله امکان حضور در بازار را برای ما سخت تر می کند. رفع موانع تعرفه عوارض صادرات به کشور چین یکی دیگر از مشکلات ماست. این کشور در کنار هند بالاترین مصرف کننده زعرفان هستند. سال هاست که دنبال این هستیم که تعرفه های صادرات را کاهش دهند تا در جهت افزایش تولید در کشور مشکلی وجود نداشته باشد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی تاکید کرد: برشور استاندارد برای ما بسیار سختگیرانه است. با توجه به اینکه سال هاست ما زعفران را صادر می کنیم، هیچ خریدار خارجی از ما استاندارد میکروبی درخواست نکرده و هیچگاه محصول صادر شده ما بازگشت نخورده است. صادرکنندگان امنیت ندارند. کالاهای کشاورزی از مالیات معاف است ولی این مالیات به انحای مختلف از کشاورز دریافت می شود.

وی اضافه کرد: عدم حمایت از تشکل های صادراتی نیز از مشکلات ماست. مسایلی دیگری مانند عدم پاسخگویی گمرک برای ارایه آمار صادرات، قرنطینه کشاورزی که در حال حاضر به بخش خصوصی واگذار شده و هزینه های زیادی دارد، عدم پرداخت جوایز صادراتی، عدم هماهنگی نهادهای متولی با سازمان توسعه و تجارت و… از عمده ترین مشکلات ماست.

میری تصریح کرد: در حال حاضر صادرات یک کیلو زعفران از گمرک حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه در بر دارد. حداقل قیمت ۴ میلیون و ۲۰۰ و حداکثر قیمت زعفران در هر کیلو ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

علی اصغر میرزاده، عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران، با اشاره به تغییر کشت زمین های زعفران به پسته گفت: مشکلاتی در خصوص کمبود آب وجود دارد و درخت پسته در درازمدت آب کمتری مصرف می کند. با توجه به روند رو به رشد تولید زعفران، این امر مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

علی حسینی، نایب رئیس انجمن تولید و صادرکنندگان زعفران خراسان جنوبی اظهار کرد: ادامه پروژه شناسنامه دار کردن زعفران نیازمند کمک هایی است که عملیاتی شود. این محصول سالی ۱۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی در استان دارد. در این مسیر سازمان هایی مانند جهاد کشاورزی و سازمان توسعه و تجارت باید کمک کنند تا با متقلبین مبارزه شود و از سوی دیگر محصولات با کیفیت تولید شود.

وی ادامه داد: این امر باعث می شود متقلبین نیز از بازار حذف شوند. شناسنامه دار شدن زعفران به این محصول اصالت می دهد که پروژه آن تهیه شده است.

حسینی با اشاره به همکاری دانشگاه فردوسی با شورای ملی زعفران بیان کرد: این پروژه امکان سنجی صادرات بالاتر از یک میلیارد دلار زعفران در سال است که قرار است در وهله نخست میزان امکان سنجی آن در گفت و گو با فعالان این حوزه ارزیابی شود.

نایب رئیس انجمن تولید و صادرکنندگان زعفران خراسان جنوبی بیان کرد: ما روزی فرآورده های مختلف زعفران کار نکرده ایم و بیشتر خام فروشی می کنیم و ارزش افزوده را به دنیا صادر می کنیم. اگر صنعت زعفران حمایت شود، امکان بکار گیری این توانایی ها وجود دارد. همچنین طرح جامع زعفران علی رغم اینکه طرح جامع باید باشد اما متاسفانه بودجه‌ای تاکنون دریافت نکرده است. اگر بودجه ۷۰۰ میلیارد تومان تامین می شد، بسیاری از این مشکلات امروز به وجود نمی آمد.

علی سالاری، عضو هیات مدیره شورای ملی زعفران، در خصوص ظرفیت زعفران به عنوان سوغات گفت: این بهترین سوغات مشهد است. ما توصیه می کنیم مردم از زعفران دارای نشان استاندارد استفاد کنند.

انتهای پیام/

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *