اهم اخبار

صادرات مویرگی محصولات کشاورزی؛ راهکار جهش صادرات چیست؟

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

نورانی گفت: با توجه به شیوع کرونا، در حال حاضر صادرات به صورت مویرگی در حال انجام است.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به چالش‌های پیش روی صادرات محصولات کشاورزی اظهار‌ کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعهدات ارزی صادرکنندگان، صادرات محصولات کشاورزی به صورت مویرگی در حال انجام است.

صادرکنندگان مسیر صادرات را دور می‌زنند

او افزود: با وجود فساد پذیری بالای محصولات میوه و تره بار و عدم ریسک پذیری شرکت‌های بیمه‌ای و تعهدات ارزی، صادرکنندگان مسیر دور زدن را در پیش گرفته اند.

نورانی با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در توسعه صادرات غیرنفتی اهمیت به سزایی دارد، بیان کرد: با توجه به حجم بالای محصولات کشاورزی، روان سازی صادرات امری ضروری است؛ چرا که در شرایط فعلی تحریم امکان انتقال ارز به صورت مستقیم وجود ندارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: در شرایط فعلی اقتصاد، مسئولان از صدور بخشنامه و دستورالعمل‌هایی که منجر به کندی صادرات می‌شود، باید پرهیز کنند تا با ایجاد زیرساخت‌های لازم به سمت و سوی جهش صادرات حرکت کنیم.

او با اشاره به راهکار‌های رونق صادرات محصولات کشاورزی گفت:  باید ارز حاصل از صادرات را به بانک‌های ایرانی کشور‌های حوزه خلیج فارس بدهند و ریال آن را به حساب صادرکننده واریز کنند یا در مقابل صادرات، واردات را بدون انتقال ارز انجام دهند.

نورانی در پایان با انتقاد از این مسئله که طی ۱۰ سال اخیر خبری از اعطای جایزه صادراتی به صادرکنندگان نیست، تصریح کرد: نبود زیرساخت‌های لازم در بخش جاده ای، دریایی و هوایی از دیگر مشکلات پیش روی صادرات به شمار می‌رود، در حالی که برای چرخیدن اقتصاد کشور همسو با جهش تولید باید جهش صادرات داشته باشیم.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *