اهم اخبار

عزیزاللهی: امکان جلوگیری از قاچاق دام از مرزهای کشور وجود ندارد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

یک مقام مسئول گفت: مجوز واردات دام زنده به شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان یکی از دستگاه‌های حاکمیتی برای تنظیم بازار داده شده است.

 

علیرضا عزیزاللهی مدیر عامل اتحادیه دامداران در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان،  با تکذیب آزاد شدن واردات دام زنده اظهار کرد: براساس شنیده ها، مجوز واردات دام زنده به شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان یکی از دستگاه‌های حاکمیتی برای تنظیم بازار داده شده است و ارتباطی به آزاد سازی واردات ندارد.

وی با اشاره به اینکه واردات دام زنده بعید است که برای عموم آزاد شود، افزود: بنده نمی‌دانم که رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی براساس چه مستنداتی از آزاد سازی واردات دام زنده خبر داده است، درحالیکه وزارت جهاد به عنوان مرجع و متولی تولید باید این امر را اعلام کند.

عزیزاللهی از کمبود گوشت قرمز در کشور خبر داد و گفت: باتوجه به کمبود گوشت قرمز در کشور، چند سالی است که واردات گوشت گوساله منجمد و گوسفندی به منظور تنظیم بازار و کنترل قیمت انجام می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه قاچاق دام زنده ارتباطی به گرانی گوشت ندارد، بیان کرد: کاهش بهره برداران عشایری و روستایی در سال‌های اخیر موجب شده تا میزان تولید گوشت قرمز در کشور با روند نزولی روبرو شود که برای کسری نیاز داخل چاره‌ای جز واردات گوشت نداریم.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه واردات دام زنده ناقل بیماری‌های مختلف است، بنابراین وزارت جهاد کشاورزی هیچ گاه موافقت واردات آن نبوده است، مگر آنکه در شرایط خاص این سیاست اتخاذ شود.

عزیزاللهی در پاسخ به این سوال که آیا جلوگیری از قاچاق دام می‌تواند تاثیری در میزان واردات گوشت داشته باشد، اظهار کرد: با توجه به ۲ هزار کیلومتر مرز آبی و ۳ تا ۴ هزار کیلومتر مرز خاکی در کشور، امکان جلوگیری از قاچاق دام از مرز‌های کشور وجود ندارد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران در پایان با اشاره به اینکه نیازی به ممنوعیت صادرات دام زنده نیست، تصریح کرد: اگرچه ما اعتقاد داریم که جلوی صادرات نباید گرفته شود، اما متاسفانه این اتفاق افتاده است.

گفتنی است که مجوز واردات ۲۵۰ هزار راس دام سبک به منظور تعادل قیمت گوشت قرمز از سوی سازمان دامپزشکی کشور به شرکت پشتیبانی امور دام داده شده است که با این وجود پیش بینی می‌شود که ورود دام‌های وارداتی می‌تواند تا حدودی از افزایش قیمت گوشت در بازار جلوگیری کند.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *