اهم اخبار

علی رغم کم آبی در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم/تحویل گندم با کیفیت به بخش تولید نان صنعتی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزان از نحوه پرداخت مطالبات خود ناراضی بودند اما این مسئله را مدنظر قراردهید که دولت پیش‌بینی نمی کرد حجم تولید گندم به ۱۴ میلیون تن برسد تا در پرداخت‌ها با مشکل مواجه شود.

علی قنبری -معاون وزیر جهاد کشاورزی- در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در پاسخ به این پرسش که با توجه به تاخیر در پرداخت مطالبات گندم‌کاران، دولت چه برنامه‌ای برای سال زراعی جاری دارد؟ ، بیان داشت: ۱۴ میلیون تن گندم تولید شد که ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن توسط دولت خریداری شد. این رکوردی در تاریخ ایران است و در تولید این محصول به خودکفایی رسیده‌ایم. حتی بیش از مصرف، گندم تولید شده است که بخشی از آن باید صادر شود یعنی به دنبال این هستیم که سه میلیون تن گندم و آرد را صادر کنیم.

او افزود: ارزش گندم خریداری شده ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است که دولت برای این میزان هزینه، پیش‌بینی نداشت. با توجه به اینکه مطالبات کشاورزان تمام و کمال پرداخت شده است؛ اما این کار با تاخیر مواجه شد. امیدواریم در سال آینده استمرار خودکفایی داشته باشیم و در زمینه گندم بتوانیم چشم به روی واردات ببندیم که اقتصاد مقاومتی در این حوزه محقق شود.

قنبری در پاسخ به این سوال که برای گندم مورد نیاز صنایع چه تدبیری اندیشیده شده است، بیان داشت: صنایع هر میزان گندم که بخواهند در اختیار آنها قرار می‌دهیم همچنین برای بخش تولید نان صنعتی نیز گندم کیفی را جدا کرده و به آنها تحویل می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به کاهش منابع آبی، فشار برای خودکفایی منابع آبی را تهدید می‌کند یا خیر؟  گفت: هیچ فشاری بر کشاورزان نیست آنها براساس منافع خود تولید می‌کنند. منابع آبی کاهش یافته است؛ اما سیستم‌های بهبود کشت و داشت و برداشت را اجرایی کرده‌ایم تا نیاز آب را برای تولید این محصول کاهش داده و علی رغم کاهش سطح زیر کشت با افزایش تولید مواجه شده است. سیستم‌های آبیاری تحت فشار اجرایی شده است و به کشاورزان تسهیلاتی تعلق می‌گیرد تا تولید آنها در واحد سطح افزایش یابد.

او افزود: در بخش برنج نیز سطح زیر کشت کاهش یافت اما با افزایش تولید مواجه هستیم. برنامه دولت ترویج کشت در سه استان شمالی کشور است و با توجه به اینکه نیاز به سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج داریم، دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن در کشور تولید می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که چرا محصولات کشاورزی به روسیه صادر نمی‌شود بیان داشت: برای صادرات در بخش بسته‌بندی و فرهنگ صادراتی ضعیف هستیم و باید روی این قضیه مانور دهیم.

سمیه براتی

نویسنده

سمیه براتی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *