اهم اخبار

عوارض صادراتی خرما برداشته شد/ اعلام آمادگی انجمن خرما برای تنظیم بازار داخل

بدون دیدگاه

با وجود اینکه برخی رسانه‌ها، مسئولان و فعالان حوزه بازار خبر از حذف عوارض ۵۰ درصدی خرما را می‌دهند، اما هنوز بخشنامه رسمی در این خصوص از طرف نهادهای مربوطه منتشر نشده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل ایسنا؛ اواسط بهمن‌ماه بود رئیس انجمن ملی خرمای ایران از احتمال تعیین عوارض صادراتی برای خرما خبر داد و اعلام کرد که تعیین این عوارض باعث می شود صادرکنندگان تمایلی به صادرات نداشته باشند و در نتیجه با کاهش تمایل به صادرات به تبع آن بازارهای صادراتی آسیب ببینند و خرمای کشورهای دیگر جایگزین خرمای ایران در بازارهای هدف خواهد شد.

این اظهارات در حالی بود که اواخر بهمن ماه سرپرست سازمان تعاون روستایی اعلام کرد در راستای تنظیم بازار خرما علاوه بر ذخیره سازی، با تصمیم وزارت جهادکشاورزی عوارض صادراتی خرمای مضافتی از صفر به ۵۰ درصد افزایش یافته و اعمال تعرفه جدید از هفته دیگر آغاز می شود و تا پایان خرداد سال آینده ادامه دارد.

اعلام این خبر واکنش بسیاری از فعالان بازار  و مسئولان مربوطه را به همراه داشت. برخی از صادرکنندگان  و تولیدکنندگان در این خصوص ابراز نگرانی کردند. رئیس مرکز بهبود کسب و کار وزارت اقتصاد نیز اعلام کرد که دستگاه‌هایی که بخشنامه صادر می کنند و بخشنامه آنها فعالان اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بایستی طوری بخشنامه را تدوین کنند که مدتی قبل از اجرا به اطلاع فعالان اقتصادی برسد تا آنها غافلگیر نشوند.  بر اساس ماده ۲۴ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار نیز دولت و دستگاه‌های اجرایی مکلفند به منظور شفاف‌سازی سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی و ایجاد ثبات و امنیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری، هرگونه تغییر سیاست‌ها، مقررات و رویه‌های اقتصادی را در زمان مقتضی قبل از اجرا، از طریق رسانه‌های گروهی به اطلاع عموم برسانند.

در واکنش به این اظهارات اما سرپرست سازمان تعاون روستایی نیز اعلام کرد که اتحادیه‌های مرتبط با خرما وظیفه تنظیم بازار داخل را بر عهده نگرفته‌اند و تا زمانی که تعهدی از طرف این اتحادیه‌ها و صادرکنندگان برای تامین بازار داخلی به معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی داده نشود بعید به نظر می رسد که عوارض صادراتی خرما لغو شود.

خبرهای منتشر شده در برخی رسانه‌ها اما خبر از لغو این بخشنامه‌ را می‌دهد با وجود اینکه هنوز بخشنامه رسمی در این خصوص منتشر نشده است.استاندار کرمان نیز چندی پیش خبر از حذف عوارض ۵۰ درصدی صادرات خرما را داد.

 محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرمای ایران با بیان اینکه هنوز بخشنامه لغو عوارض صادراتی خرما را ندیده‌ایم، گفت: چون هنوز عوارض به گمرکات اعلام نشده آن را لغو شده در نظر می‌گیریم.

وی افزود: برای تنظیم بازار خرمای ماه رمضان آمادگی‌های لازم را برای همکاری با بخش‌های مختلف داریم و در این راستا نیز تفاهم‌نامه‌هایی منعقد کردیم که خرمای مورد نیاز داخل را هم به صورت خرده فروشی و هم عمده فروشی با قیمت مناسب به میزان کافی تامین کنیم.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران اضافه کرد: با وزارت جهادکشاورزی توافقی صورت گرفته که در دستور  لغو فیزیکی بخشنامه عوارض صادراتی خرما، همکاری‌های لازم در این بخش صورت گیرد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایسنا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *