اهم اخبار

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران:اصلاح قیمت خریدتضمینی گندم ضرورتی اجتناب ناپذیر است

بدون دیدگاه

علیقلی ایمانی گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید و جلوگیری از سودجویی دلالان، اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیقلی ایمانی گفت: برداشت گندم در برخی مناطق سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، خوزستان و فارس در حال انجام است.

به گفته او، بنابر آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۸۰ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شده و این روند کماکان ادامه دارد.

ایمانی با بیان اینکه کماکان پیگیر تخصیص جایزه گندم هستیم، افزود: با توجه به مکاتبات صورت گرفته پیرامون اصلاح قیمت، تذکران نماینده مجلس بر آن است که ۲ هزارتومان جایزه به ازای خرید هرکیلو گندم تخصیص داده شود.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: با توجه به افزایش ۳۰ درصدی قیمت کود و سموم تحت تاثیر نوسان نرخ ارز، قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای خرید هرکیلو گندم کارشناسی نیست، از این رو تخصیص جایزه گندم و اصلاح قیمت امری اجتناب ناپذیر است تا دلالان و واسطه‌ها به امر خرید ورود نکنند.

به گفته او، دلالان و واسطه ها در بازار آزاد، آرد را با نرخ بالایی به فروش می‌رسانند، از این رو دولت با اصلاح قیمت باید دست دلالان و واسطه ها را کوتاه کند. در غیراین صورت آنها بالاتر از نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان اقدام به خرید می کنند.

ایمانی با انتقاد از مشخص نبودن نحوه پرداخت مطالبات گندمکاران گفت: با توجه به آنکه نحوه پرداخت مطالبات گندمکاران مشخص نیست، بنابراین کشاورزان حاضر به فروش نقدی گندم کمتر از نرخ خرید تضمینی در بازار هستند که دولت برای جلوگیری از هدررفت گندم تولیدی، نگرانی کشاورزان در این خصوص را باید مرتفع کند.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران در ادامه افزود: با توجه به بارش های اخیر و شرایط مطلوب در اکثر استان ها و همچنین مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها پیش بینی می شود که میزان تولید گندم به بیش از ۱۳.۵ میلیون تن و خرید ۱۱ میلیون تن برسد.

او گفت: رایزنی ها برای اصلاح قیمت گندم ادامه دارد تا با جلوگیری از دلال بازی و واسطه گری و ترغیب کشاورزان به تحویل گندم به مراکز خرید، دولت اطمینان خاطر داشته باشد که گندم تولیدی وارد سیلوها خواهد شد و همواره مشکلی در تامین نان مردم وجود ندارد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *