اهم اخبار

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران: بیش از ۳ میلیون تن جو در کشور تولید شد

بدون دیدگاه

علیقلی ایمانی گفت: طی امسال بیش از ۳ میلیون تن جو در کشور تولید شده، هرچند بخش اعظم جو از طریق واردات تامین می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ علیقلی ایمانی گفت: علی رغم آنکه جو یکی از اقلام خرید تضمینی است، اما هنوز نرخ آن اعلام نشده است. درحالیکه خریداری هم در بازار برای خرید جو تولیدی کشاورزان وجود ندارد.

به گفته او، کشاورزان هرکیلو بذر جو از جهاد استان ها را ۱۴ هزار تومان خریداری کردند و با احتساب دیگر هزینه ها، قیمت تمام شده هرکیلو جو تولیدی برای کشاورزان ۱۰ هزار تومان است، درحالیکه  نرخ آن در بازار ۶ تا ۷ هزار تومان است.

ایمانی قیمت کنونی هرکیلو جو وارداتی در بندر نوشهر را حدود ۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با احتساب هزینه حمل برای دامدار ۱۰ هزارت ومان تمام می شود، اما قیمت جو تولید داخل به سبب افزایش هزینه ها بالاتر است به طوریکه با احتساب قیمت تمام شده تولید و ۲۵ درصد سود با نرخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان از کشاورزان باید خریداری شود.

مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: بنابر آمار طی امسال بیش از ۳ میلیون تن جو در کشور تولید شده است، اما به طور کلی واردکننده جو هستیم که به سبب واردات با ارز ترجیحی، نرخ آن قابل مقایسه با تولید داخل نیست.

او گفت: با توجه به آنکه نرخ کنونی جو در بازار کمتر از قیمت تمام شده است، از این رو آینده تولید در معرض خطر است. درحالیکه بنابر تاکید مقام معظم رهبری خرید تضمینی و پرداخت به موقع مطالبات راهکار تحقق شعار سال و جهش تولید است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *