اهم اخبار

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی :شهرک‌های صنعتی “زنده” نیستند

بدون دیدگاه

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی معتقد است که وضعیت فعلی شهرک‌های صنعتی خیلی پویا نبوده و این شهرک‌ها “زنده” نیستند.

به گزارش ایسنا، صادق نجفی در نشستی خبری  در محل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد با اشاره به این که بیش از ۹۰ درصد صنایع در کشور، کوچک هستند، اظهار کرد: حدود ۹۶۰ شهرک صنعتی در کشور وجود دارد که حدود ۷۰۰ مورد از آنها فعال است و باید بدانیم که ۹۸ هزار واحد در حال ساخت قرار دارند یا پروانه ساخت و بهره‌برداری اخذ کرده‌اند.

وی افزود: باید نوسازی در واحدهای صنعتی رخ دهد و اولویت به ترتیب واحدهای کوچک، متوسط و بزرگ است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ساماندهی و به وجود آوردن صنایع کوچک برای حل بخشی از مسائل و مشکلات اقتصادی از جمله وظایف مهم سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به شمار می‌ رود، خاطرنشان کرد: اولویت ما در حال حاضر صنایع کوچک است و به ظرفیت رساندن صنایعی که با ظرفیت کامل فعالیت نمی‌کنند، برای اشتغال از اولویت‌های ماست. علاوه بر این ایجاد نواحی صنعتی در دهستان‌ها با همکاری دستگاه‌های مختلف می‌تواند در بهبود وضعیت صنعتی کشور کارگشا باشد.

وی با تاکید بر اینکه فضای کسب و کار در حال حاضر چندان مناسب نیست، بیان کرد: پدید آمدن شهرک‌های صنعتی و مناطق آزاد برای تسریع در روند کار بود بنابراین باید به طور ویژه به این ظرفیت‌ها توجه شود و نوسازی در واحدهای صنعتی، به ترتیب از کوچک، متوسط و بزرگ در دستور کار قرار گیرد.

نجفی در خصوص قیمت حامل‌های انرژی در بخش تولید، اظهار کرد: یکی از تلاش‌های ما کاهش قیمت تمام شده کالای نهایی است. قیمت حامل‌های انرژی در ایران بسیار پایین است اما اگر همین رقم نیز برای واحدهای ما مشکل ایجاد می‌کند، باید آن را مدیریت کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به اینکه حدود یکصد هزار واحد در شهرک‌های صنعتی وجود دارد، گفت: بیش از ۴۰ هزار واحد از این تعداد پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند و بیش از ۳۳۰۰۰ واحد نیز فعال هستند.

وی ادامه داد: به ظرفیت رساندن کامل ۲۰ هزار واحد صنعتی طی چهار سال آینده در دستور کار است و باید فضای کسب و کار در شهرک‌ها بهبود یابد. ما در این راستا به دنبال ایجاد اختیارات بیشتر برای شهرک‌ها هستیم و با وزارت نیرو، بانک‌ها و دستگاه‌های مرتبط جلسات خوبی برگزار شده است.

وی در مورد طرح ضربتی ایجاد اشتغال و تحقق آن بیان کرد: طرح ضربتی ایجاد اشتغال برای ۴۵۰ هزار نفر در سال آینده در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و تصمیمی بلندپروازانه نیست بلکه می‌توان این رقم را نیز افزایش داد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به صنعت پوشاک نیز اشاره کرد و گفت: تامین سرمایه در گردش و موضوع تحرک بازار در صنعت پوشاک باید مورد توجه قرار گیرد. پوشاک در کالاهای چمدانی مسافران خارج از کشور کمتر شده که این روند رشد این صنعت را در داخل کشور نشان می‌دهد. علاوه بر این تولید پوشاک صنعتی کشور در حال توسعه است و در بخش کت و شلوار، لباس زیر و کیف و کفش تولیدات مناسبی به بازار عرضه می‌شود.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *