اهم اخبار

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های غذایی سمیه: عدم ثبات در زمینه‌های مختلف تولیدکنندگان را در تصمیم گیری‌هایشان مردد می‌کند

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مهندس مجید کلانتری داریان معتقد است روند افزایش نرخ ارز باعث گران شدن مواد اولیه شده است ولی تولیدکننده قادر به افزایش قیمت محصولات خود نیست چرا که شرایط بازار گنجایش افزایش قیمت ها را ندارد.

مدیرعامل فرآورده های غذایی سمیه در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی” اگروفودنیوز”  “مبنی بر اینکه نوسانات ارزی اخیر چه تاثیری بر روند تولید و محصولات صنایع غذایی گذاشته است؟”گفت: در کل بحث عدم ثبات چالش بزرگ تولیدکنندگان است، این عدم ثبات در همه زمینه ها به عنوان مثال عدم ثبات نرخ ارز یا بخشنامه های دولتی، مصوبات و… است .

کلانتری افزود: سیاستی که ما به عنوان تولیدکننده اتخاذ می کنیم براساس یک سری مصوبات  از جمله تعیین قیمت ، عرضه و تقاضا و تحقیقات بازار می باشد و تولیدکنندگان، فروشنده اقلامی چون دلار، آهن و شکر نیستند که بتوانند در لحظه قیمت محصولات خود را تغییر دهند.

این فعال صنایع غذایی کشور تصریح کرد: این شرایط و فقدان ثبات در موضوعات ذکر شده تولیدکنندگان را بیش از پیش  اذیت می کند.

وی افزود : هر روز یک قیمت برای مواد اولیه  اعلام می کنند، و تولیدکننده هم نمی تواند به همان سرعت قیمت کالاهای خود را افزایش دهد ، کما اینکه شرایط بازار هم به نحوی نیست که گنجایش افزایش قیمت ها را داشته باشد، چون هرچه قیمت محصولات بالا می رود ، مصرف آنها کاهش می یابد.

مدیرعامل شرکت فرآورده های غذایی سمیه با بیان اینکه  تولید روی مصرف می چرخد نه به روی قیمت هر واحد، گفت: سود تولیدکنندگان بر روی تیراژ محصولات است نه اینکه چند محصول با قیمت بالاتر به فروش برود.

این کارآفرین صنایع غذایی در خصوص مسایل مربوط به صادرات محصولات صنایع غذایی بیان کرد: در بحث صادرات تفاوت نرخی که در بازار است از مشکلات اصلی صادرکننده محسوب می شود و مشتریان خارجی نیز انتظار دارند با همان نرخ تبدیل صورت پذیرد، در خصوص ارز نیمایی نیز با توجه قیمت بسیار پایین آن  قابل قبول نیست و  جدیدا نیز  صادرکنندگان  موظف شدند اظهارنامه ورود ارز را تکمیل کنند  که آن هم یک نرخ توافقی است. که باز هم از نرخ بازار کمتر است و کار مزد گرفته می شود.

وی افزود: در نهایت مشتریان خارجی انتظار قیمت پایین تر دلاری دارد چرا که  قیمت دلار در ایران بررسی می کنند و همه جوانب را در نظر می گیرد.

کلانتری داریان در پایان گفت: همانطور که می دانیم بازار صادراتی محصولات غذایی ایران، کشورهای اطراف و همسایگان هستند، برای همین تجار این کشورها با اشرافی که به قیمت دلار و ریال دارند، قیمت برایشان مهم  و حساس است و گاها برای آنها کیفیت نسبت به قیمت در درجه پایین تری قرار می گیرد.

سرویس خبری: صنعت غذا

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *