مرغداری‌ها بنگاه های اقتصادی هستند و خیریه نیستند

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه نباید از جیب تولیدکنندگان یارانه داد گفت: مرغداری نیز مانند کارخانه فولاد، بنگاه اقتصادی است و هر دو باید اقتصادی باشند، نمی‌توان محصول آنها را به صورت دستوری زیر قیمت تمام شده خرید.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی، سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص دلایل مشکلات کمبود مرغ در بازار اظهار داشت:‌نقش اصلی افزایش قیمت مرغ، نرخ دستوری آن بود؛ وقتی قیمت تمام شده مرغ ۱۷۷۰۰ تومان تمام می شود اما با قیمت دستوری می خواهیم ۱۴۴۰۰ تومان خریداری شود منجر به این مشکلات خواهد شد.

وی افزود:مرغداری و کشاورزان بنگاه های اقتصادی هستند و  خیریه نیستند؛هیچ تفاوتی میان کشاورزی و کارخانه ای که فولاد تولید می کنند نیست و هردو باید اقتصادی باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ادامه داد به دلیل اینکه مرغدار غذای مردم را تولید می کند نباید توقع داشت که محصول آنها زیر قیمت تمام شده عرضه شود؛ این امر باعث تعطیلی تولید و گرانی مرغ در بازار می شود. 

وی تصریح کرد: برخورد دستوری با مردم غلط است؛ وقتی محصولات کشاورزی را که کشاورز ماه‌ها برای آن زحمت کشیده است، دستوری می‌کنیم و در سطحی تنظیم می‌کنیم که  کشاورز نه تنها سود نمی‌برد که سود کارش را هم در دست دلالان و واسطه‌گران می‌بیند، در واقع از جیب مردم به خودشان یارانه داده‌ایم؛ این نتیجه برخورد دستوری و عدم تدبیر است.

بنابر این گزارش با وجود اینکه قیمت نهاده های دامی و سایر هزینه های تولید در سال گذشته افزایش یافت اما قیمت مرغ  تغییری نکرد، این امر منجر به کاهش انگیزه برای تولید کنندگان شد؛ این موضوع و مشکلات چند ماه تامین نهاده ها، وضعیت تولید مرغ و تخم مرغ در کشور را با مشکل رو به رو کرد. 

سرویس خبری: مجلس و دولت

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *