اهم اخبار

رییس سازمان غذا و دارو به سئوالات مطرح شده در برنامه پایش پاسخ داد

بدون دیدگاه

بنا بر وعده  هفته پیش برنامه پایش شبکه یک سیما، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در این برنامه حضور یافت و به سوالات متنوع بینندگان  این برنامه پاسخ گفت.

 به گزارش  معاون وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه پایش شبکه یک در خصوص ماجرای آب معدنی برخی برند های مشهور گفت:

 

 ماجرای آبهای آشامیدنی برندهای مشهور
آب آشامیدنی می‌تواند هم از چاه تولید شود،‌ اما آب معدنی حق این کار را ندارد. آن برند مشهور از سال گذشته اجازه تولید آب معدنی ندارد و از نظر سازمان غذا و دارو، آب آشامیدنی این شرکت دیگر مشکلی ندارد.

 

سرانجام متخلفان پالمی
دکتر رسول دیناروند همچنین  با بیان اینکه در ماجرای روغن پالم حدود ۳۵ شرکت به دستگاه‌های قضایی معرفی شدنداضافه کرد:
متاسفانه چند شرکت تبرئه شدند و دستگاه قضایی در خصوص تخلف آنها، جریمه‌ای تعیین نکرد و احکامی هم که در خصوص سایرین صادر شد، با جرم هم‌سانی نداشت.

ضوابط فنی بالاتر ازاستاندارد سازمان غذا و دارو 
وی در برنامه پایش در پاسخ به سوالی، گریزی هم به حوزه مسئولیتهای سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد زد و در خصوص تفاوت کار این دو سازمان خاطر نشان نمود:
علامت درج شده استاندارد بر محصولات به منزله رعایت معیارهای حداقلی همه کالاها است، اما در حوزه سلامت دستگاه نظارت تخصصی سازمان غذا و دارو بوده و  در برخی موارد ضوابط فنی اش فراتر از استاندارد تعیین می گردد ضمن اینکه بدون اجازه این سازمان، مجوز ورود هیچ فراورده غذا و دارویی به سطح عرضه صادر نمی گردد

 

رئیس سازمان غذا و دارو در این خصوص ادامه داد: در وزارت بهداشت نگاه صرفا ویژگی‌های خلوص و بهداشت نیست، بلکه به میزان مصرف نیز توجه می‌شود و این نگاه مازاد بر استاندارد و معیارهای فنی دارد. این‌که کنترل شود مثلا مردم نمک بیش از اندازه مصرف نکنند.

 

زورمان به سیگار نمی رسد
دکتر دیناروند در باره  نگاه وزارت بهداشت به معضل دخانیات و سیگار نیز اذعان داشت:
اعتقاد ما بر این است که حتی یک سیگار یا قلیان نباید هم نیاید توسط کسی مورد استفاده قرار گیرد اما جای تاسف وجود دارد که این عادت بد دیده می شود و زور وزارت بهداشت هم به آن نمی‌رسد.

 

وی ابراز امیدواری نمود مالیاتی  که امسال برای سیگار وضع شده است؛ اجرایی شود.

 

 

واقعیت خرید و فروش مجوز تاسیس دارو خانه
از جمله دیگر سوالاتی که در برنامه پایش شبکه یک سیما از این مقام مسئول در وزارت بهداشت پرسیده شد مربوط به خرید و فروش مجوز تاسیس داروخانه بود که دکتر دیناروند به شرح ذیل برای آن پاسخ ارائه نمود:هر جا که کسب و کار به معیاری وابسته است، مجوز آن قیمت پیدا می‌کند. در مورد داروخانه و سابر مراکز درمانی این وضعیت وجود دارد و برای جلوگیری از هزینه های القایی، وزارت بهداشت موظف به سطح‌بندی خدمات می باشد به همین دلیل نمی‌توانیم اجازه بدهیم به میزان که متقاضی  موجود، داروخانه تاسیس شود.

 

نظارت بر فراورده های غذایی ته لنجی و قاچاق
دکتر  دیناروند در برنامه پایش شبکه یک در خصوص نظارت بر فراورده های غذایی وارداتی و ته لنجی و قاچاق نیز سخن گفت و گفت:
در حالی که این موضوع تبدیل به کسب و کاری  وسیع و جدی گردیده؛ نظارت حداقلی بر این موارد وجود دارد از آنجا که در متاسفانه  دردولت قبل با یک تصمیم احساسی، میزان مجوزهای اینچنینی چند برابر شد دروازه ای برای ورود کالاهایی  که عمدتا تقلبی هستند گشوده شد.

 

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در تلاشیم که با توجه به تفاهمنامه ای که با سازمان مناطق آزاد منعقد کرده ایم در مناطق آزاد، از این عمل جلوگیری شود تا با به حداقل رساندن این موارد راه بر کالاهایی که بر سلامت تاثیر منفی ندارند هموارتر شود.

 

وی در ادامه  آمارهایی که در مورد قاچاق کالاهای سلامت ارائه می شود را “معمولا  نادرست” اعلام کرد و با بیان مثالی در این خصوص اباز داشت: اینکه گفته می شود ۱۱ میلیارد دلار دارو به کشور قاچاق شده است، اصلا صحیح نیست. در خصوص مواد خوراکی حدس می‌زنیم حدود ۲٫۵ میلیارد دلار قاچاق داشته باشیم که البته این آمار نیز تخمینی است.

 

مسئول فنی کارمند واحد تولیدی
مشکل مسئولین فنی که از کارفرما حقوق می‌گیرند به عنوان سوال دیگری بود که از دکتر دیناروند خواسته شد به آن پاسخ گوید؛ وی نیز با صراحت  بیان داشت:
مسئول فنی کارمند یک واحد تولیدی است، اما صاحب صلاحیت از سازمان غذا و دارو است این‌که این افراد حقوق‌بگیر واحد تولیدی نباشند، عجالتا ممکن نیست بسیاری از کشورها بجای مسئولین فنی، به واحد تضمین کیفیت رسیده‌اند.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *