اهم اخبار

وزیر جهاد کشاورزی: قابلیت جایگزینی واردات گوشت از قزاقستان به جای برزیل وجود دارد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

محمدعلی نیکبخت گفت: اکنون بخشی از نیاز گوشت قرمز از طریق برزیل تامین می‌شود، درحالیکه قابلیت جایگزینی با قزاقستان وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با معاون نخست وزیر قزاقستان ضمن ابراز رضایت از روند پیشرفت گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور گفت: این نحو از مذاکرات و نتایج به دست آمده، نشان از اراده دو کشور و مسئولان در توسعه همه‌جانبه روابط در زمینه‌های مختلف دارد.

او افزود: رئیس‌جمهور ایران بر اولویت همکاری اقتصادی و ارتباط تجاری و بازرگانی با همسایگان تاکید فراوان دارد و نتایج امروز این کمیسیون مشترک دلیلی بر عزم و اراده دو کشور در تامین منافع ملی و مشترک بر پایه دوستی ملت‌ها است.

وزیر جهاد کشاورزی کشورمان پیشرفت‌های ایران در ۴۵ سال اخیر را چشمگیر خواند و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان، آموزش، ساخت دارو، درمان انواع بیماری‌ها و پذیرش توریسم درمانی از دیگر کشورها در منطقه پیشرو است.

نیکبخت ادامه داد: این قبیل پیشرفت‌ها در صنایع پیچیده پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع با تکنولوژی بالا در ایران به دست متخصصین و منابع انسانی ماهر تولید می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نشست دور اول نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان با تاکید دوباره بر توانمندی کشاورزی کشورمان گفت: ما در کنار پیشرفت‌های قابل توجه، در نظر داریم برخی محدودیت‌ها را با ارتباط متقابل متکی بر منافع ملی و مشترک با کشورهای دوست و همسایه برطرف کنیم و از راه هم‌افزایی با کشور دوست قزاقستان، روابط کشاورزی را در زیربخش‌های شیلات، پرورش آبزی در قفس و پرورش میگو در دریای خزر و خلیج فارس گسترش دهیم.

او  با اشاره به امکان جایگزینی تامین گوشت وارداتی از قزاقستان به جای برزیل گفت: ۹۰ درصد نیاز به این فرآورده از تولید داخل تامین می‌شود و تمایل داریم در قالب پروتکل، بقیه نیاز خود را از قزاقستان تامین کنیم.

نیکبخت محدودیت اقلیمی و کمی بارش کشور را مانعی برای تولید برخی نهاده‌ها مانند ذرت و کنجاله سویا دانست و پیشنهاد داد: محصولات جو، ذرت و کنجاله سویا به ارزش وزنی ۲۰ میلیون تن در سال، وارد می‌شود و این خود می‌تواند موضوع همکاری دو کشور قرار گیرد.

در پایان این نشست؛ سند همکاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قزاقستان و نقشه راه ارتباطات تجاری دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار به امضای محمدعلی نیکبخت و معاون نخست‌وزیر قزاقستان رسید.

گفتنی است در این نشست، یادداشت تفاهم همکاری اندازه‌شناسی بین استاندارد ایران و موسسه اندازه‌شناسی قزاقستان و تشریفات و الزامات بهداشتی – دامپزشکی برای تجارت گوشت دام سنگین از قزاقستان به امضای نمایندگان دو کشور ایران و قزاقستان رسید.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *