اهم اخبار

پیام مدیر کل فرآورده های غذائی و آشامیدنی به مناسبت روز جهانی ایمنی مواد غذائی/ ایمنی مواد غذائی، دغدغه همگانی

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

روز جهانی ایمنی موادغذائی از امسال در تقویم کشورها ثبت میشود، این روز به عنوان یک روز نمادین برای گروه ها و نهاد های فعال در زمینه غذا و بهانه ای برای همگرایی و هم افزایی در راستای تحقق دستیابی آحاد مردم به غذای سالم و کافی در هر زمانی است.

 

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز) به نقل از ایفدانا پیام وحید مفید، مدیر کل فرآورده های غذائی و آشامیدنی به مناسبت روز جهانی ایمنی مواد غذائی (۷ ژوئن) تحت عنوان : ” ایمنی مواد غذائی، دغدغه همگانی ”

روز جهانی ایمنی موادغذائی از امسال در تقویم کشورها ثبت میشود، این روز به عنوان یک روز نمادین برای گروه ها و نهاد های فعال در زمینه غذا و بهانه ای برای همگرایی و هم افزایی در راستای تحقق دستیابی آحاد مردم به غذای سالم و کافی در هر زمانی است.
امسال این روز را که با عنوان ” ایمنی مواد غذائی؛ دغدغه همگانی” نام گذاری شده است  با تلاش برای توسعه سلامت مصرف کنندگان گرامی میداریم واز همه همکاران خود در اداره کل و معاونهای غذا و دارو به خاطر تلاش برای ارتقاء سلامت مصرف کنندگان غذائی و آشامیدنی تشکر میکنم.
ما باید تلاش کنیم در اجرای امور مربوط به ایمنی غذا و پیشگیری از بیماری های منتقله از غذا گامهای موثری برداریم چرا که دسترسی به غذای ایمن حق همه مردم میباشد.
طی چند سال اخیر برنامه های خوبی در راستای تعیین الگوی ایمنی غذایی کشور، بیان چالش ها و ارائه راهکارها، پیشرفت ها، نقشه راه و طراحی و اجرای پروژه های ملی با هدف کاهش بیماری های غیرواگیر برگزار شده است که نتایج موفقیت آمیزی نیز به همراه داشته است.
ایمنی مواد غذائی بایستی از زنجیره مزرعه تا سفره حفظ شود و تمام کسانی که در این زنجیره موثر هستند مانند امانتدارانی هستند که باید مسئولیت تامین شرایط حفظ ایمنی مواد غذائی را بپدیرند و پاسخگو باشند.
ما باید از ایمنی و ارزش تغذیه ای مواد غذائی در هر مرحله از زنجیره مطمن باشیم.کلیه برنامه های ما برای کنترل و اطمینان از این کنترل طراحی شده اند.
تولید کننده، فروشنده باید وظایف خود را برای حفظ و انتقال مواد غذائی به حلقه بعدی کامل انجام بدهند تا مواد غذائی سالم، ایمن و با حفظ ارزش تغذیه ای به دست مصرف کننده برسد.
ایمنی مواد غذائی یک مسئله همگانی است و تمام افراد درگیر مسئول هستند، حتی مصرف کننده نیز مسئولیت و وظایفی دارد  که علاوه بر کمک به حفظ سلامتی خود در بخشی از نظام یکپارچه مدیریت ایمنی مواد غذائی نقش مهم و موثری دارد.مثلا با کنترل شناسه اصالت فراوده های غذائی و آشامیدنی، علاوه از عدم مصرف کالای غیر مجاز در جمع آوری و برخورد با فراوده های قاچاق یا غیر مجاز نقش آفرینی میکنند.
برای اینکه از مصرف مواد غذائی ناایمن جلوگیری شود از مردم عزیز میخواهیم اطلاعات برچسب مواد غذائی رو در زمان تهیه ، تاریخ تولید، تاریخ انقضا، مجوزهای سازمان غذا و دارو و شناسه اصالت و نشانگرهای رنگی تغذیه ای را کنترل کنند.
بخشی از ایمنی مواد غذائی وابسته به اطلاعات برچسب مواد غذائی میباشد. باید اطلاعات برچسب شفاف، خوانا و غیر قابل پاک شدن باشند.
برنامه های اداره کل از طرفی ارتقا شاخصهای ایمنی مواد غذائی است و از طرف دیگر برای ارتقاء آگاهی مصرف کننده  تلاش داریم .
برای اصلاح الگوی مصرف همکاری و مشارکت آموزش و پرورش و صدا وسیما باعث اثربخشی بهتر خواهد بود.
دراین خصوص اجرای طرح ملی نشانگرهای رنگی تغذیه ای گامی بسیار موثر میباشد که سازمان غذا و دارو با همکاری صنعت غذا در حال اجرائی نمودن آن میباشد و باید کمک کنیم و دست در دست هم آگاهی و فرهنگ و بسترهای غذای سالم را دربین مردم ارتقاء دهیم .
مواد غذائی ناسالم و حتی نحوه مصرف مواد غذائی میتواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات شود، بنابر این دسترسی غذای سالم و به میزان کافی و شیوه مصرف  صحیح کلید حفظ و بهبود سلامتی میباشد و این بدان معنی است که ایمنی مواد غذائی علاوه بر سالم بودن نیاز به دسترس بودن به اندازه کافی نیز میباشد.
اداره کل ارزیابی و نظارت بر مواد خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با کمک صنعت غذا و متخصصین امر و درتلاش است تا علاوه براینکه  شاخصهای مهم و موثر در سلامتی را به منظور ارتقاء سلامت  بهبود بخشد از طرف دیگر تلاش میکند از طریق ارتقاء آگاهی مصرف کننده در شیوه  و سبک مصرف در حوزه غذا تغییراتی ایجاد شود تا با توجه به مشکلات جوامع صنعتی در حفظ و ارتقاء سلامتی موثر باشد.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *