اهم اخبار

پیش‌بینی افزایش ۳۰ درصدی تولید گندم در کشور

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال زراعی جاری با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، پیش بینی می‌شود شاهد جهش حدود ۳۰ درصدی تولید گندم در کشور باشیم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا؛ شاهپور علایی مقدم در حاشیه سفر به فارس و بازدید از بخش های کشاورزی شهرستان داراب عنوان کرد: برآورد افزایش تولید گندم کشور در گرو مراقبت و محافظت مزارع از آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز تا انتهای فصل داشت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشت قراردادی گندم در استان فارس به خوبی دنبال شده است، اظهار کرد: افزایش حدود دو برابری تولید گندم نیز در این استان پیش بینی می‌شود، این نوید بسیار خوبی برای بخش کشاورزی استان و کشور است.

او با بیان اینکه تلاش‌های مستمری در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی برای بهبود قیمت خرید گندم در حال جریان است، اضافه کرد: فارس، استان بزرگ و در بخش کشاورزی خیلی با اهمیت است، درست ۱۲ میلیون تن محصول کشاورزی در این استان تولید می‌شود؛ این یعنی ۱۰ درصد امنیت غذایی کشور ما مربوط به استان فارس است. 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اجرای صحیح الگوی کشت در استان فارس کاملا مشهود است و باید الگوی کشت مطابق با سیاست‌های وزارتخانه در این استان اجرایی بشود، عنوان کرد: این سیاست با هدف انتقال کشت محصولات پر آب بر به محیط‌های کنترل شده و گلخانه‌ها و کشت محصولات اساسی و راهبردی برای تامین نیاز کشور در فضای باز اجرایی شده است.

او با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور ما یک کار راحت نیست و با محدودیت‌های زیادی از حوادث و سوانح گرفته تا خشکی اقلیم و کمبود بارش ها و کمبود آب مواجه است، افزود: میانگین بارش در دنیا چیزی حدود ۸۶۰ میلی متر است ولی در کشور ما میانگین بارش به چیزی حدود زیر ۲۳۰میلی متر رسیده است.

به گفته علایی مقدم؛ در موضوع استمهال وام‌های کشاورزی گزارش‌های لازم تهیه و تقدیم ستاد بحران کشور و هیات وزیران خواهد شد تا اگر منطقه‌ای میانگین بارش‌های آن پایین است و یا احتمالا دچار سرمازدگی هستند بتوانیم استمهال تسهیلات بانکی کشاورزان را پیگیری کنیم.

او با بیان اینکه به دعوت نماینده‌ مجلس شورای اسلامی از حوزه‌ داراب و زرین دشت به فارس سفر کرده است، افزود: در بازدید از بخش کشاورزی و دیدار با کشاورزان این شهرستان‌ها مردم درخواست اخذ تسهیلات مردمی سازی نهاده‌ها ها داشتند، امیدواریم بتوانیم این موضوع را در سال ۱۴۰۲ تداوم ببخشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برخی از مشکلات پروژه‌های آب و خاک نیز در سفر به شهرستان داراب بررسی شده است، گفت: در این سفر اعتباری بالغ بر حدود پنجاه میلیارد تومان برای بهسازی کانال‌های آبرسانی چشمه و بندهای انحرافی این شهرستان ها اختصاص داده شد.

علایی مقدم با بیان اینکه با اعتبارات مذکور و اجرای طرح های انتقال آب راندمان آبیاری افزایش و عملکرد مزارع در واحد سطح بهبود می‌باید، اضافه کرد: یکی از اهداف وزارت جهاد کشاورزی این است که با پوشش انهار، انتقال آب با لوله و کانال کشی راندمان آبیاری را بالا ببرد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایسنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *