اهم اخبار

۵۰ هکتار از اراضی پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم دارد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

مدیر جهاد کشاورزی خوشاب گفت: سطح زیر کشت پسته این شهرستان ۱۲ هزار و ۲۵۰ هکتار است که ۵۰ هکتار آن دارای پروانه استاندارد محصول سالم است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا؛ ابراهیم رودسرابی اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده ۱۲۰ هکتار از باغات پسته خوشاب تا پایان سال پروانه استاندارد محصول سالم دریافت خواهد کرد. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر از کل اراضی پسته خوشاب ۸۲۵۰ هکتار آن بازده است، گفت: در سال زراعی جاری ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن پسته در این شهرستان تولید شده است. محصول تولید شده علاوه بر مصرف داخلی شهرستان به شهرستان‌ها و استان‌های مجاور به تهران و کشورهای تایلند، چین و مالزی نیز صادر می‌شود.

رودسرایی با ارائه تعریف دقیق محصول سالم کشاورزی افزود: محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از حد مجاز باشد. از طرف دیگر مصرف محصول ناسالم باعث به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده‌ای را به همراه دارد.

رودسرابی بیان کرد: باغداران برای اخذ مجوز محصول سالم باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی(سماک) ثبت نام کنند و پس از بارگذاری پروانه بهره‌برداری، مدارک شناسنامه‌ای و مدارک مالکیت آب و زمین و همچنین تایید کارشناس مدیریت کنترل کیفیت، نمونه‌برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از حد مجاز انجام می‌شود و در نهایت در صورت تایید تمام موارد ذکر شده، مجوز استاندارد محصول سالم صادر می‌شود.

وی با اشاره به مزایای اخذ مجوز استاندارد خاطرنشان کرد: پس از دریافت این مجوز محصول مورد نظر به دلیل کیفیت بالا با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی خوشاب گفت: این شهرستان با ۳۶ هزار هکتار کشتزار و باغ، ۲۲۵ حلقه چاه عمیق و نیمه‌عمیق، ۲۶۵ رشته قنات و ۲ رودخانه دائمی یکی از قطب‌های کشاورزی در غرب خراسان رضوی به شمار می‌رود.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایسنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *