۹۸ درصد فعالیت‌های بخش کشاورزی غیردولتی است

بدون دیدگاه

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی بر لزوم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: در بخش کشاورزی حدود ۹۸ درصد فعالیتها توسط بخش غیر دولتی انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، از وزارت جهاد کشاورزی، عوض علیزاده مقدم با بیان اینکه حدود ۱۳۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود افزود: این بخش با دارابودن حدود ۴.۵ میلیون بهره‌بردارمستقیم؛ ۲۳.۵ درصد از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده و این در حالیست که رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی از تولید ناخالص کشور بدون نفت به قیمت جاری در سال ۱۳۹۸ برابر با ۸.۸ درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی با تاکید بر غیر دولتی ترین بخش اقتصادی کشور، یادآور شد: در بخش کشاورزی حدود ۹۸ درصد فعالیتها توسط بخش غیر دولتی انجام می شود.

علیزاده‌مقدم به روند سرمایه گذاری سال های مختلف در بخش کشاورزی و نظام تامین مالی در این بخش اشاره کرد و یادآور شد: ناکافی بودن حجم اعتبارات و محدودیت بازار عرضه وام و اعتبارات، طولانی بودن مدت زمان اخذ وام از بانک ها، زمان بندی نامناسب بازپرداخت وام، وثایق سنگین و نوسانات نرخ بانکی از جمله مشکلات نظام تامین مالی در بخش کشاورزی است.

به گفته وی، بر اساس ماده ۱۲ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، این وزارتخانه موظف است در جهت حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، نسبت به تشکیل صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی با مشارکت تولید کنندگان اقدام کند.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی به منظور ایجاد بستر لازم برای راه اندازی « صندوق های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی » و مشارکت با آن ها، اقدام به تشکیل شرکت مادر تخصصی حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کرد تا از طریق این شرکت شرایط سهل تری برای حمایت وپشتیبانی از صندوق های غیردولتی را فراهم آورد.

به گفته وی، هدف صندوق از توسعه سرمایه گذاری حمایت از تشکیل سرمایه، تقویت حجم و کیفیت سرمایه گذاری از محل مشارکت تولیدکنندگان ( بیش از ۵۱درصد ) و وزارت جهاد کشاورزی (کمتر از ۴۹ درصد) است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی با تاکید بر اینکه صندوق‏های غیر دولتی یک نهاد توسعه‏ای بهره‏ور هستند، افزود: این صندوق ها در راستای تحقق توسعه کشاورزی دانش‏بنیان و کارآفرین، بهبود رقابت پذیری و افزایش ارزش افزوده بخش، ارتقاء مستمر نرخ رشد و کیفیت سرمایه گذاری و تحقق مدیریت بهینه تأمین، تجهیز و تخصیص منابع مالی و اعتباری داخلی و خارجی با تمرکز بر مزیت ‏های نسبی و رقابتی مناطق و اتخاذ بهترین شیوه مشارکت تولید کنندگان، بهره ‏برداران و تشکل‏های تولید کنندگان و بهره‏برداران بخش، به طور مستمر و فعال برای اجرای برنامه‏ها و سیاست‏های کلان سرمایه‏گذاری در سطح ملی، استانی، شهرستانی، تخصصی و محصولی و در چارچوب نظام شبکه‏ای صندوق‏‏ها فعالیت می‏ کنند.

به گفته علیزاده مقدم، صندوق‏های غیردولتی در راستای توسعه بخش کشاورزی با بهره‏‏مندی از سرمایه انسانی کارآمد، متعهد و متخصص به منظور تشکیل سرمایه، تقویت حجم و بهبود کیفیت سرمایه ‏گذاری و مدیریت بهینه منابع مالی نسبت به ارائه خدمات مالی، مشاوره‏ای، بازرگانی و سرمایه گذاری با کیفیت و اثربخش به تولیدگنندگان و بهره‏برداران و تشکل‏های تولیدکنندگان و بهره‏برداران و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با بخش کشاورزی در کل کشور و در سطوح ملی، استانی، شهرستانی، بخشی، تخصصی و محصولی و در چارچوب نظام شبکه‏ای صندوق‏ها می‏پردازد.

وی یکی از راهبردهای هدف صندوق حمایت از توسعه کشاورزی را تحقق مدیریت بهینه تخصیص منابع مالی و بهینه سازی قیمت تمام شده تسهیلات اعطایی عنوان کرد و یادآور شد: مدیریت ریسک، بازدهی حداقل مورد انتظار، کاهش هزینه مبادله در بخش کشاورزی، دسترسی بجا، به موقع، به اندازه، آسان و ارزان تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی به منابع مالی و اعتبارات از دیگر راهبردهای این صندوق است.

به گفته مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی، افزایش بهره‌وری، تقویت حجم و کیفیت سرمایه‌گذاری، حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری نوپدید، دانش بنیان و کارآفرین، تکمیل زنجیره عرضه و زنجیره ارزش (از جمله نهاده‌ها، ابزار و ماشین‌آلات در بخش کشاورزی)،توسعه سرمایه‌گذاری براساس اولویت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در هر منطقه بخشی دیگر از راهبردهای مد نظر این صندوق است.

وی در ادامه این نشست هم اندیشی به نمونه های از عملکرد صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی اشاره و پیشنهادی را برای تشکیل شورای راهبری مردمی سازی اقتصاد بخش کشاورزی ارایه کرد.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *