اهم اخبار

افزایش ۱۶ درصدی صادرات سیب‌زمینی ایران/ ایران در جمع ۵ کشور برتر صادرکننده سیب‌زمینی در جهان

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

ایران در سال ۲۰۲۱ معادل ۸۵۵ هزار تن سیب زمینی به بازار جهانی صادر کرد که از این منظر در جمع ۵ کشور بزرگ صادرکننده این محصول کشاورزی در جهان قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از فرش پلازا، آمارها حاکی از آن است که صادرات سیب‌زمینی ایران در سال ۲۰۲۱ معادل ۱۶ درصد رشد کرده و به ۸۵۵ هزار تن رسیده است. با این حساب ایران در جمع ۵ کشور بزرگ صادرکننده سیب زمینی در جهان قرار می‌گیرد.

از جمله کشورهایی که اصلی ترین مشتری سیب زمینی ایران بودند می‌توان به روسیه، قزاقستان، ازبکستان، آذربایجان، ترکمنستان و اوکراین اشاره کرد. از دیگر واردکنندگان سیب زمینی ایران می‌توان به ارمنستان، گرجستان، بلاروس و مالدیو اشاره کرد.

در واقع یکی از دلایل افزایش حجم صادرات سیب زمینی ایران رشد واردات سیب زمینی کشورهای عضو شوروی سابق بوده است. علیرغم افزایش صادرات سیب زمینی ایران، اما افغانستان و عراق به میزان قابل توجهی خرید سیب زمینی از ایران را کاهش داده به گونه‌ای که افغانستان ۱۷ درصد واردات را کم کرده و عراق به کمتر از نصف رسانده است.

در کنار ایران پاکستان نیز در تلاش است تا بازار سیب زمینی در کشورهای اروپای شرقی و آسیای میانه را به دست گیرد. نباید  غافل شد که محصول سیب زمینی پاکستان اخیرا زودتر از شرایط عادی آماده برداشت شده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: فرش پلازا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *