اهم اخبار

ترمیم بازار خرما از اولویت‌های نمایشگاه بوشهر است

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: ترمیم بازار و اقتصاد خرما پس از شیوع کرونا از اولویت‌‎‌‍‌‍های سومین نمایشگاه تخصصی خرما و صنایع وابسته در این استان است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایرنا؛ خورشید گزدرازی افزود: نمایشگاه بوشهر در فضایی به مساحت ۲ هزارو ۵۰۰ متر مربع و با شرکت ۶۶ غرفه دار از استان‌های فارس، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، تهران، اصفهان، یزد، هرمزگان، آذربایجان شرقی، خوزستان و بوشهر برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: ارتقای شاخص بهره‌وری در نخلستان، ارزش افزوده محصولات و تولید محصولات جدید از جمله اهداف سومین نمایشگاه خرما در بوشهر است که این مهم به صورت تخصصی از سوی کارشناسان و مقام‌های بلند مرتبه کشور مورد بررسی و بحث قرار می‌‎گیرد.

گزدرازی ادامه داد: مقابله با تهدیدهای نخلستان ها و تسریع در طرح تحول آنها، تولید محصولات جدید از خرما، توسعه بازار هدف، اجرای کشاورزی نوین و مکانیزه در نخلستان‌های کشور از دیگر هدف‎‌های پیش بینی شده برای سومین نمایشگاه خرما و صنایع وابسته در استان بوشهر است.

وی یادآور شد: مهمانان و بازدیدکنندگان از نمایشگاه‌ها و شرکت کنندگان در همایش از فعالان اقتصادی، کشاورزان، صنعتگران سفیران خارجی و مقامات دولتی در سطوح مختلف هستند.

گزدرازی ادامه داد: مهم ترین رقم تجاری استان بوشهر خرمای کبکاب است  که بیشترین سطح زیرکشت و میزان تولید را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: از این رو، هموار ساختن صادرات آن نقشی مهم در اقتصاد استان، ایجاد اشتغال پایدار، رونق و بهبود محیط کسب و کار دارد اما با این وجود در سال‌های گذشته به علت پاره‌ای از مشکلات از جمله مسائل ژنتیکی خرمای کبکاب، محدودیت در بسته‌بندی، مرطوب بودن منجر به از دست رفتن برخی از بازارهای هدف این خرما و کاهش صادرات آن شده است.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر اظهار کرد: با توجه به اهمیت نقش بسیار پررنگ خرمای کبکاب در اقتصاد این استان و خطری که آن را تهدید می‌کند دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی حل این مشکلات دستور کار قرار داده است.

وی عنوان کرد: در این راستا کاهش صادرات خرما، از دست رفتن بازارهای صادراتی، انباشت خرما در سردخانه‌های استان و افزایش هزینه‌های نگهداری برای فعالان این حوزه  کاهش سطح اشتغال به دلیل بسته‌بندی و نگهداری نشدن درست خرما در سردخانه‌، افزایش بدهکاران بانکی به علت ایفا نکردن تعهدات کشاورزان و سایر فعالان حوزه خرما باید قرار گیرد.

وی گفت: در این راستا پیشنهاد شده با هدف بهبود بازار فروش خرما نسبت به تهیه پیش نویس ۲ نامه از سوی سازمان‌های جهاد کشاورزی و صنعت و معدن و تجارت به وزارتخانه‌های مربوط مبنی بر مجاز کردن واردات میوه‌های گرمسیری استوایی به ازای صادرات خرمای کبکاب، تسهیل صادرات خرما به کشور بنگلادش به عنوان یکی از مصرف کننده‌های عمده این کالا، فراهم آوردن اعلام خواهرخواندگی بندر چیتاگونگ بنگلادش و بوشهر با پیگیری نمایندگی وزرات امور خارجه در بوشهر، دعوت از رایزن‌های اقتصادی سفارت هندوستان، بنگلادش و پاکستان از طریق سازمان توسعه تجارت به بوشهر با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان اقدام شود.

گزدرازی ادامه داد: مکلف کردن بانک‌های استان بوشهر با متولی‌گری سازمان جهاد برای پرداخت تسهیلات کم بهره برای خرید دستگاه ترموفورمینگ (تولید کننده ظرف‎‌های یکبار مصرف)، ارتقای کیفیت خرمای کبکاب از طریق تأمین آب، نوسازی نخیلات، مکانیزه کردن عملیات کاشت، داشت و برداشت محصول، شکلگیری کشاورزی قراردادی از دیگر راهکارهای پیشنهادی برای بهبود بازارهای خرمای استان بوشهر است.

وی یادآور شد: در استان  بوشهر با وجود ۱۴ هزار بهره‎‌بردار نخل ۸۵ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم، ۷۵ واحد بسته بندی و فرآوری وجود دارد و خرما در حدود ۲۵ هزار تن از صادرات استان بوشهر را تشکیل می‌دهد. 

نمایشگاه خرما در استان بوشهر از نهم تا ۱۲ آذرماه جاری برگزار می‌شود.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایرنا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.