اهم اخبار

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ: پتانسیل صادرات ۲۰۰ هزار تن قارچ در کشور وجود دارد

بدون دیدگاه

مهدی رجبی گفت: علی رغم پتانسیل بالای صادرات قارچ، اما زیرساخت های لازم فراهم نشده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهدی رجبی گفت:  علیرغم آنکه ظرفیت صادرات ۲۰۰ هزار تن قارچ معادل ۵۰ درصد تولید وجود دارد، اما زیرساخت‌های لازم فراهم نیست.

به گفته او، با توجه به تسهیل در ورود واحد‌های پیشرفته مدرن به بازار‌های صادراتی و مشکلات واردات و صادرات روسیه با لهستان، فرصت خوبی برای ورود به این بازار است، اما متاسفانه معاونت باغبانی تلاشی برای رفع این بحران نکرده است.

رجبی می‌گوید: امسال برآورد می‌شود که تولید قارچ به ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزارتن  برسد که به سبب کاهش تقاضا، تولید حدود ۳۰ هزارتن کاهش یافته است.

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ گفت: قیمت کنونی هر کیلو قارچ فله سرمزرعه ۵۷ هزارتومان است که براین اساس ۲۰ درصد بالاتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود. همچنین قیمت منطقی قارچ برای مصرف کننده ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان است، درحالیکه هم اکنون ۷۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

بنابر گفته معاون امور باغبانی وزارت جهاد  در دولت سیزدهم برای نخستین مرتبه کارگو اعتبار دریافت کرده و مجوز  برای صادرات محصولات  قارچ  صادر شد که این موضوع به صادرات کمک می کند، درحالیکه انجمن تولیدکنندگان اذعان می کند این موضوع  پشتوانه ای ندارد چرا که هماهنگی با بخش خصوصی صورت نگرفته است.

هم اکنون قارچ تولیدی به کردستان عراق و آسیای میانه صادر می‌شود و برآورد‌ها حاکی از آن است که از ابتدای مهر به طور متوسط روزانه ۱۰ تا ۲۰ تن قارچ صادر شود.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *