اهم اخبار

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با اگروفودنیوز: صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه، وضع عوارض و ممنوعیت صادرات مشکلاتی است که بازارهای صادراتی را از دست ما خارج می‌کند

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

دکتر محسن امینی معتقد است وضعیت ایران در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی مناسب است اما باید در حوزه صادرات نگاه و تفکرمان را تغییر دهیم و به صادرات پایدار، هدفمند و پیوسته بیاندیشیم. برای این هدف باید با ایجاد یک ساختار و بستر صحیح در کشورهای هدف و مطالعه درست در آن کشورها به پایداری و توسعه صادرات برسیم.

محسن امینی در حاشیه نخستین اجلاس تجارت محصولات کشاورزی و غذا به خبرنگار اگروفودنیوز گفت: این اجلاس اولین رویدادی بود که توسط کمیسیون کشاورزی اتاق ایران برگزار شد و اهداف این همایش بر ۴ محور امنیت غذایی، حقوق بین‌الملل، تامین مالی و شبکه سازی بازار استوار بود.

وی افزود: در این اجلاس، سخنران ها به نکات کلیدی پرداختند و پنل‌های تخصصی با حضور اساتید، صاحب نظرها و فعالین بخش خصوصی تشکیل و در خصوص انتقال دانش و تجربیات خود به تبادل نظر پرداختند .

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران وضعیت ایران در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی را خوب ارزیابی کرد و افزود: در این بخش دارای مزیت هستیم اما باید در حوزه صادرات نگاه و تفکرمان را تغییر بدهیم. به صادرات پایدار، هدفمند و پیوسته بیندیشیم. برای این هدف باید تفکر و نگاه صادراتی را تغییر بدهیم و با یک ساختار و بستر صحیح برای صادرات در کشورهای هدف و مطالعه درست در آن کشورها بپردازیم.

امینی خاطر نشان کرد: در بسیاری از محصولات کشاورزی دارای افت میزان صادرات بودیم و این تنها به این دلیل است که نگاه پیوسته، متوالی و یکپارچه به بازارهای صادراتی نداشته ایم.

وی در ادامه بیان کرد: تصمیم گیری‌ها در حوزه دولت و وزارتخانه‌ها، صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه، وضع عوارض و ممنوعیت صادرات مشکلاتی است که بازارهای صادراتی را از دست ما خارج می‌کند و کشورهای دیگر وارد مارکتهای صادراتی می‌شوند که در اختیار ما قرار داشته.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: زعفران ۴۸درصد کاهش میزان صادرات داشت. امیدوارم هستیم سازوکار درست برای حل این مشکل پیدا بشود.

امینی در ادامه بیان کرد: امیدواریم اجلاس تجارت محصولات کشاورزی و غذا مقدمه ای برای حل مشکلات صادرات باشد و در دوره‌های بعدی کمیسیون نیز این موضوع با جدیت دنبال شود تا به نتیجه درست و مطلوب برسیم.

وی در خصوص قیمت گذاری دستوری گفت: تمام فعالین بخش خصوصی با قیمت‌گذاری دستوری مشکل دارند. بر این عقیده هستیم که محصول با کیفیت قیمت خود را در بازار رقابتی پیدا می‌کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: چند نرخی بودن ارز از دیگر مشکلات صنعت است که اتاق بازرگانی و کمیسیون کشاورزی از طریق مجلس و وزارتخانه پیگیر حل این مسئله هست.

امینی در پایان گفت: در این دوره کمیسیون کشاورزی سعی کردیم با کمک تمام اعضای کمیسیون موانع را شناسایی کنیم و با تعامل و همفکری به سازوکار درست برسیم و به دستگاه‌های مجری برای تصمیم‌گیری درست مشاوره بدهیم.

سرویس خبری: صنعت غذا

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *