اهم اخبار

رییس بنیاد گندمکاران کشور خبر داد؛پیش بینی تولید ۹ الی ۱۰ میلیون تن گندم در سال ۹۷

بدون دیدگاه

علی خان محمدی رییس مجمع ملی خبرگان کشاورزی وضعیت تولید گندم کشور را رضایت بخش اعلام کرد و گفت: در سال ۹۷ صادرات گندم نخواهیم داشت و وضعیت پایداری را برای این محصوص پیش بینی می کنیم.

خان محمدی رییس بنیاد گندمکاران ، در ارتباط با میزان واردات و صادرات گندم در سال های اخیر گفت:در سال ۹۴ وارد کننده گندم بودیم و در سال ۹۵ به خودکفایی رسیدیم اما برای حفظ ذخیره مازاد تولید را صادرات نکردیم اما در سال ۹۶  با توجه به افزایش تولید چشمگیر این محصول به مازاد ذخیره گندم نسبت به نیاز داخلی رسیدیم و از ۲ میلیون تن مازاد گندمی که در اختیار داشتیم ۱ میلیون تن صادر و باقیمانده را برای حفظ پایداری تولید ذخیره  نگه داشتیم.

او همچنین اضافه کرد : اگرچه در سال ۹۶ به دلایل بحران کم آبی و خشک سالی و همچنین تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان کاهش تولید داشتیم به طوریکه تولید از ۱۲ تن به ۹ تن رسید اما نیاز ما به واردات به صفر رسید.

گندم صادراتی

قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۹۷ از سوی دولت اعلام نشده است

رییس مجمع ملی خبرگان کشاورزی ادامه داد: قیمت تضمینی خرید گندم از کشاورزان مبلغ ۱۳۰۰ است و برای امسال دولت هنوز قیمت خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است و پیش بینی ما حفظ رکورد تولید گندم سال های گذشته برای مصرف داخلی است که حدود ۹ تا ۱۰ میلیون تن برای امسال برنامه ریزی شده است.

او در پایان درباره تاثیر نرخ ارز بر صادرات گندم گفت: امسال شرایط پایداری در تولید گندم خواهیم داشت و مازاد تولیدی برای صادرات نخواهیم داشت.

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *