اهم اخبار

صادرات لبنیات کم شد، درآمدش بیشتر

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

صادرات انواع محصولات لبنی در ۹ ماهه امسال از همین بازه زمانی در سال گذشته کمتر اما گرانتر شده است که نشان می دهد بازار این محصول رو به رونق است. البته معاون وزیر کشاورزی از صادرات یک میلیون تنی لبنیات ایران تا پایان امسال خبر داده است.

به گزارش ایسنا، صادرات انواع محصولات لبنی در ۹ ماهه امسال به بیش از ۲۹۲ هزار و ۵۰۰ تن به ارزشی بالغ بر ۵۰۰ میلیون و ۷۶۰ هزار دلار رسید.

البته گرچه صادرات لبنیات از نظر وزنی کاهش ۴٫۹۶ درصدی را تجربه کرد اما رشد ۵٫۳۲ درصدی از نظر ارزشی داشت که به نوبه خود بیانگر نکات جالب توجهی است.

یکی از این مسائل، گران تر شدن لبنیات صادراتی ایران است؛ چرا که بر اساس همین آمار، هر کیلوگرم محصولات لبنی ایرانی در ۹ ماهه سال گذشته ۱٫۵ دلار صادر می شد، در حالی که این رقم در سال جاری به ۱٫۷ دلار به صورت میانگین رسیده است.

آب پنیر، انواع پنیر، دوغ، ماست، کفیر، پنیر و خامه تخمیر شده، شیر خشک، شیر، خامه، شیر غلیظ شده، کره و روغن های مشتق از شیر جزو محصولات لبنی صادراتی هستند که در این میان دوغ، ماست، کفیر، پنیر و خامه تخمیر شده با بیش از ۱۶۳ هزار تن و سهم ۵۵٫۹۴ درصدی در صدر لبنیات صادراتی قرار دارند و شیر، خامه و انواع پنیر در رتبه های بعدی جدول صادرات لبنیات قرار دارند.

انتهای پیام

امیرسامان اسکندری
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *