اهم اخبار

مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش آبزیان:۶۰ درصد گرانی ماهی به خاطر وجود دلال هاست

بدون دیدگاه

ارسلان قاسمی گفت: قیمت ماهی در برخی گونه‌ها نسبت به پارسال ۱۰۰ درصد افزایش داشته که ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به هزینه‌های تولید و مابقی واسطه گری و دلال بازی ارتباط دارد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ ارسلان قاسمی مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش آبزیان گفت: اختلاف کنونی قیمت ماهی از سرمزرعه تا بازار ۲ برابر است، در حالی که طبق قانون سود منطقی تولید تا مصرف ۱۵ درصد است.  با توجه به افزایش ۷ تا ۸ درصدی تولید نسبت به پارسال، کمبود عرضه مطرح نیست و تنها دلال بازی منجر به گرانی ماهی در بازار شده است. در ۱۰ روز باقی مانده سال اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

قاسمی می گوید: با توجه به افزایش تولید و توقف بخشی از صادرات کپور به عراق در ارتباط با تامین‌ ماهی شب عید مشکلی وجود ندارد. 

بسیاری از تولیدکنندگان و فعالان بازار می گویند: با توجه به افزایش ۳۰ درصدی هزینه سربار، نهاده و خوراک و حقوق و دستمزد قیمت تمام شده ماهی در بازار افزایش یافته ، اما ۴۰ تا ۴۵ درصد قیمت های فعلی بازار ناشی از مشکلات سیستم توزیع است.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت ماهی از ابتدای سال نوسان ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی در بازار را تجربه کرده و همواره این نگرانی وجود دارد که قیمت در روزهای باقی مانده سال مجدد افزایش یابد.

طبق آمار سازمان شیلات امسال تولید آبزیان از محل صید و پرورش به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است، در حالیکه بخش خصوصی میزان تولید را با افزایش ۷ تا ۸ درصدی نسبت به سال قبل ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن اعلام می کند.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *