اهم اخبار

مشکلات صادرات سیب به ۵ کشور همسایه/ هندی‌ها روی سیب ایران ۵۰ درصد تعرفه می‌بندند

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: شنبه صادرکنندگان محصولات کشاورزی برای پیگیری و حل مشکلات صادراتی سیب و موانع تعرفه‌ای که کشورهای همسایه یک‌سویه فقط برای ایران اعمال می‌کنند با حجتی نشست دارند.

 

سید رضا نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، از مشکلات پیش‌ روی صادرات سیب ایرانی به کشورهای همجوار گفت و اظهار داشت: در همین راستا و با توجه به نامه‌ای که این اتحادیه به وزیر جهاد کشاورزی ارسال کرده است قرار است تا فردا شنبه جلسه‌ای با وزیر جهاد کشاورزی در راستای بررسی مشکلات صادرات سیب ایرانی برگزار شود.

وی با اشاره به حجم تولید بالای سیب در ایران و اینکه ایران کشوری سیب‌خیز است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما ۳٫۵ میلیون تن سیب در کشور است که با احتساب سیب درجه ۳ صنعتی که تبدیل به کنسانتره و آبمیوه می‌شود نزدیک به یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب در داخل مصرف می‌شود و برای بقیه آن باید به فکر بازارهای صادراتی باشیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی با اشاره به پروتکل‌های یک‌جانبه برخی کشورهای همسایه از جمله هند و پاکستان با ایران، گفت: جالب اینجاست که ما تعرفه واردات برنج از هند را از ۹۰ درصد به ۲۵ درصد کاهش داده‌ایم اما هندی‌ها ۵۰ درصد برای واردات سیب از ما تعرفه گذاشته‌اند که به اضافه ارزش افزوده این رقم به ۷۰ درصد می‌رسد و همین مسأله باعث شده که جلوی صادرات سیب ایران به هندوستان گرفته شود.

نورانی گفت: هند سالانه ۵۱۰ هزار تن سیب درختی از کشورهای دیگر وارد می‌کند که تعرفه‌اش با کشورهایی همچون پاکستان و افغانستان با توجه به پروتکلی که بین یکدیگر دارند صفر است.

وی اضافه کرد: جالب‌تر اینجاست که هند تا سال گذشته ۲۱۰ هزار تن سیب از چین وارد می‌کرد که امسال این واردات را قطع کرده است و ما از آقای حجتی می‌خواهیم که با مقامات هندی وارد مذاکره شده تا بتوانیم با کاهش تعرفه واردات سیب به هند محصولمان را صادر کنیم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی همچنین به تعرفه بالای صادرات سیب به پاکستان هم اشاره‌ای کرد و گفت: به ازای صادرات یک کانتینری ۲۰ تنی سیب درختی به پاکستان باید کیلویی هزار تومان تعرفه گمرکی بپردازیم در صورتی که این مسأله برای افغانستان و هند وجود ندارد.

نورانی همچنین به موانع صادرات به روسیه هم اشاره کرد و گفت: شرکت‌های زنجیره‌ای روسیه از ایران سیب می‌خواهند ولی این کشور علاوه بر آنکه تعرفه ۳۵ درصدی برای سیب ما وضع کرده بازپرداخت پول توسط مشتریان این کشور ۴۵ تا ۶۰ روزه است که برای صادرکنندگان ما با توجه به حجم گردش مالی پایین امکانپذیر نیست.

وی در مورد بازار عراق هم به عنوان یکی از کشورهای مقصد صادراتی ایران، گفت: این کشور هم هر روز یک داستان عجیب و غریب برای واردات میوه از ایران در می‌آورد و گاهی واردات سیب از ایران را باز کرده و گاهی ممنوع می‌کند. از طرف دیگر کویت هم مشکلاتی برای ما ایجاد کرده که وقتی محموله صادراتی از خرمشهر قرار است به مبدأ این کشور حمل شود تأیید سفارتخانه خود در تهران را می‌خواهد که هزینه سنگینی را به علاوه زمان به صادرکننده ما تحمیل می‌کند که از کیفیت کار هم می‌کاهد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی از سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه خواست تا در کنار وزیر جهاد کشاورزی مشکلات کشورها و مراکز صادراتی را پیگیری کرده و با رایزنی آن را حل کنند.

به گزارش خبرنگار فارس، طی سال‌های گذشته همواره سیب تولیدشده توسط باغداران ایرانی به دلیل نبود مقاصد صادراتی و قیمت بالای تمام شده همواره روی دستشان مانده و گاهی به هدر می‌رود. این در حالی است که مهرفرد قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی هفته گذشته در مورد صادرات سیب ایران گفته بود مشکلی در این زمینه نداریم و خرید تضمینی سیب درجه ۳ توسط سازمان تعاون روستایی به قیمت هر کیلوگرم ۳۵۰ تومان از یک ماه پیش آغاز شده است.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *