اهم اخبار

معاون وزیر جهاد کشاورزی: تشکیل تعاونی توسعه کشاورزی تخصصی بذر پایتخت

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

معاون وزیر جهاد کشاورزی  از ثبت نهایی شرکت تعاونی توسعه کشاورزی با هدف رفع موانع و مشکلات و تامین متمرکز نیازهای تولیدکنندگان بذور اصلاح شده خبر داد.

 به گزارش صنعت غذا و کشاورزی (اگروفودنیوز)؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعاون روستایی، حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد شرکت تعاونی توسعه کشاورزی گفت: بر اساس چشم انداز برنامه ششم توسعه یکی از دستاوردهای راهبردی و بسیار مهم دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونیها ، تشکیل شرکت تعاونی توسعه کشاورزی تخصصی بذر پایتخت است که با عضویت بیش از پنجاه عضو اتحادیه شرکت تولید کننده پس از دوسال کوشش به مرحله ثبت نهایی رسید. 

شیرزاد هدف از تشکیل این شرکت را رفع موانع و مشکلات و تامین متمرکز نیازهای تولیدکنندگان بذور اصلاح شده شبکه تحت پوشش عنوان کرد و افزود: تشکیل این شرکت منجر به کاهش هزینه ها و افزایش درآمد اعضاء (اتحادیه ها/ شرکت ها) می گردد. 

وی افزود: از دیگر اهداف تشکیل این شرکت می توان به افزایش کمی و کیفی و ایجاد ظرفیت پایدار در تهیه و تدارک و تولید بذر محصولات زراعی، اخذ نمایندگی (اکریدیته)موسسه بین المللی گواهی بذر(ISTA) ،کاهش هزینه های مترتب بر تولید بذر از طریق تدارک متمرکز نهاده های مصرفی بذر(سم ضد عفونی ، پاکات بسته بندی ،اتیکت ،کنترل مزارع بذری) ، ایجاد واحدهای تحقیقاتی خصوصی بر اساس اقالیم مختلف کشور در سطح شبکه ، برقراری ارتباط شبکه تحت پوشش با مراکز بین المللی تولید ، واردات و مشارکت در تولید بذور والدینی و هیبرید از کمپانیهای معتبر تولید کننده بذر و تکثیر بذور محصولات زراعی و سبزی و صیفی اشاره نمود. 

معاون وزیر جهاد کشاورزی جزئیات شکل گیری این طرح را این گونه مطرح کرد: در راستای پیگیریهای انجام شده جهت تشکیل شرکت توسعه کشاورزی تخصصی بذر پایتخت توسط دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونیها ، اقدام به تعیین هیات موسس ، تهیه و تدوین اساسنامه شرکت با هماهنگی دفتر توسعه ، آموزش ، ترویج تعاونیها و تشکلها، افتتاح حساب شرکت در شرف تاسیس توسط هیات موسس، صدور آگهی دعوت به مجمع عمومی توسط هیات موسس، تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیات مدیره و بازرس ، تصویب اساسنامه شرکت، انتخاب رئیس ، نائب رئیس ، منشی شرکت ، انتخاب مدیر عامل شرکت شده است. 

گفتنی است که شرکت تعاونی توسعه کشاورزی تخصصی بذر پایتخت به شماره مکانیزه ۴۵۵۰۳۱۱۰۹۰۰۴۰۳۸۹۳۱ (ثبت اولیه) در تاریخ دوم بهمن ماه سالجاری در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است. 

در حال حاضر از ۸۴ تولیدکننده بذور اصلاح شده شبکه تحت پوشش، عضویت تعداد ۵۰ شرکت به ثبت رسیده که الباقی تولیدکنندگان در هفته های آتی به عضویت شرکت مذکور در خواهند آمد.

سرویس خبری: کشاورزی

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *