اهم اخبار

کیفیت نان‌های تولیدی زنجان رتبه برتر کشوری را کسب کرد

بدون دیدگاه

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های غلات کشور، نان‌های تولیدی استان زنجان در تیرماه سال‌جاری رتبه اول و دوم را به لحاظ کیفیت در کشور کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از ایسنا؛ ولی‌اله زمانی اظهار کرد: بر این اساس نان لواش زنجان امتیاز ۹۷.۶، تافتان ۱۰۰، نان بربری ۹۸ و سنگک امتیاز ۹۶.۴ کسب و در مجموع در ۲ بخش تافتان، بربری رتبه اول کشوری و در بخش سنگک پس از استان کرمان و در بخش لواش پس از استان البرز در رتبه دوم کشوری در تیرماه سال‌جاری را کسب کرده است.

وی ادامه داد: میانگین نمره کشوری کیفیت در نان لواش ۸۸.۰۸، تافتان ۸۹.۸۳، بربری ۸۴.۹۵ و سنگگ ۸۶.۱۳ لحاظ می‌شود که میانگین امتیاز تمامی نان‌های تولیدی استان زنجان در تیرماه سال‌جاری نمره ۹۸ کسب کرده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان افزود: مرکز پژوهش‌های غلات کشور با توجه به استاندارد ۲۶۲۸ (روش آزمون نان‌های سنتی) وضعیت کیفی نان‌های تولیدی در سطح کشور را بررسی و سپس نتایج را اعلام می‌کند.

این مسئول گفت: بر اساس آخرین ارزیابی انجام شده توسط مرکز پژوهش‌های غلات کشور همه نان‌های تولیدی استان زنجان رتبه اول و دوم را به لحاظ کیفیت در کشور کسب کرده است.

زمانی اظهار کرد: روش‌های تست بر انواع نان مبتنی بر یکنواختی، عاری از هرگونه برآمدگی و فرورفتگی غیرعادی انجام می‌گیرد و در این میان فرم و شکل نامتقارن نان، پارگی زیاد و از بین رفتن قسمتی از نان از عوامل کاهش امتیاز محسوب می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان افزود: سطح رویی نان نیز باید دارای پوسته ظریف و یکنواخت بوده، حالت چرمی نداشته باشد که عوامل کاهش‌دهنده امتیاز در این بخش نیز سوختگی سطح فوقانی نان، خمیری بودن و پارگی و یکنواخت نبودن به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: ویژگی‌های سطح زیرین نان نیز باید یکنواخت و عاری از علائم سوختگی، خمیری و پارگی باشد و عوامل کاهش‌دهنده امتیاز نیز در این بخش سوختگی و خمیری بودن، پارگی و چین و چروک و سطح غیرعادی است.

زمانی با اشاره به اینکه رنگ نان نیز باید طبیعی باشد و غیرطبیعی شدن رنگ نیز موجب کاهش امتیاز می‌شود، ادامه داد: بخش دیگر مورد توجه در نان، بافت نان است که باید به راحتی و در اثر کشیدن پاره شده و راحت لقمه شود و از طرف دیگر قابل جویدن باشد.

وی افزود: خشک و سفت بودن نان، گلوله شدن و تبدیل به توده خمیری و چسبیدن آن به دهان و دندان موجب کاهش امتیاز در این بخش می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان بیان کرد: عطر و بو نیز از جمله شاخص‌ها در پخت به شمار می‌رود که نان باید دارای بوی معطر مخصوص و عاری از طعم و مزه غیر عادی باشد و در این میان طعم تند و زننده، شور و تلخ موجب کاهش امتیاز می‌شود.

زمانی ادامه داد: این شاخص‌ها با توجه به استاندارد ۲۶۲۸ بررسی می‌شود و علاوه بر موارد یاد شده چهار مورد ناپذیرفتی نیز شامل جوش شیرین (بی‌کربنات سدیم) است که استفاده از آن و در آرد خبازی‌ها و خمیر نان‌های سنتی غیرمجاز است.

وی اظهار کرد: بلانکیت (جوهر قند)، مواد خارجی مانند سنگ و شن و کپک‌زدگی در نان مجاز نیست و جز ناپذیرفتنی‌ها محسوب می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان خاطرنشان کرد: بر این اساس امتیاز بین ۹۰تا ۱۰۰ خیلی خوب، ۸۰ تا ۹۰ خوب،۶۰ تا۸۰ متوسط، کمتر از ۶۰ نیازمند ارتقای کیفی طبقه‌بندی می‌شود.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: ایسنا

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *