اهم اخبار

گزارش پیش بینی فائو از میزان تجارت محصولات لبنی تا سال ۲۰۳۰

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

تقریباً ۷ درصد از تولید شیر جهان در سطح بین المللی مبادله می شود؛ علت این امر در درجه اول فسادپذیری شیر است. استثناهای قابل توجه عبارتند از مقادیر کم محصولات لبنی تخمیری که بین کشورهای تولیدکننده لبنیات همسایه (مانند کانادا و ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سوئیس) و واردات شیر ​​مایع توسط چین مبادله می شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران؛ واردات شیر در چین به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و عمدتاً توسط اتحادیه اروپا و نیوزلند تامین می شود. واردات خالص محصولات لبنی تازه در کشور چین در دوره پایه حدود ۰٫۹ میلیون تن بوده است و پیش‌بینی می‌شود که این میزان ۱٫۵ درصد افزایش یابد.

از آنجایی که WMP و SMP اغلب به عنوان ذخایر استراتژیک کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ سهم تجارت این محصولات بیش از ۵۰٪ تولیدات جهانی است. اتحادیه اروپا، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا سه صادر کننده عمده محصولات لبنی هستند.

همچنین پیش بینی شده است که در سال ۲۰۳۰  این سه کشور به طور مشترک، ۶۲، ۷۰، ۷۶ و ۸۳ درصد صادرات پنیر، WMP، کره و SMP داشته باشند.

استرالیا، به عنوان یکی از مهم­ترین صادرکنندگان، سهم بازار خود را از دست داده است اما همچنان در صادرات پنیر و SMP سهم بالایی دارد. . آرژانتین یکی از بزرگترین صادرکنندگان WMP است و تا سال ۲۰۳۰، ۵٪ از صادرات جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

در حال حاضر روسیه به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد صادراتی بلاروس شناخته می­شود. اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و نیوزیلند همچنان به عنوان صادرکنندگان اصلی پنیر در جهان به شمار میروند.

در حال حاضر سهم اتحادیه اروپا در صادرات پنیر در جهان حدود ۴۶ درصد است. همچنین پیش بینی می شود در سال ۲۰۳۰ کشورهای انگلستان، روسیه، ژاپن، اتحادیه اروپا و عربستان سعودی پنج واردکننده برتر پنیر باشند.

نیوزیلند همچنان منبع اصلی کره و WMP در بازارهای بین المللی است و انتظار می رود سهم این کشور در بازار تا سال ۲۰۳۰  به ترتیب حدود ۴۰٪ و ۵۳٪ شود و تجارت بین نیوزیلند و چین (وارد کننده اصلیWMP ) نسبت به گذشته پویایی کمتری داشته باشد. رشد مورد انتظار تولید شیر در چین ، میزان واردات WMP را محدود می­کند.

واردکنندگان_محصولات_لبنی_پیش_بینی_فائو.jpg

مقصد اغلب محصولات لبنی، کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا،کشورهای توسعه یافته، آسیای جنوب شرقی و چین است. چین همچنان وارد کننده عمده لبنیات در جهان به ویژه WMP خواهد بود. از آنجایی که بیشترین حجم واردات لبنیات این کشور، از اقیانوسیه می­باشد؛ اما در سال های اخیر صادرات کره و SMP  از اتحادیه اروپا به چین افزایش داشته است. در حالی که ایالات متحده و اقیانوسیه تأمین کننده اصلی پودرهای شیر به جنوب شرق آسیا هستند، انتظار می رود از اتحادیه اروپا به خاورمیانه و شمال آفریقا واردات انجام شود.

صادرکنندگان_محصولات_لبنی_پیش_بینی_فائو.jpg

کشورهای توسعه یافته در سال های ۲۰۲۰-۲۰۱۸ حدود ۵۵٪ و ۴۲٪  به ترتیب پنیر و کره وارد کردند و این مقدار تا سال ۲۰۳۰ اندکی کاهش خواهد داشت.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *