اهم اخبار

آینده نگری فائو از مصرف لبنیات تا سال ۲۰۳۰

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

انتظار می‌رود که سهم محصولات لبنی تازه در مصرف جهانی طی دهه آینده افزایش یابد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران؛ بیشتر تولیدات لبنی به صورت لبنیات تازه از جمله پاستوریزه و تخمیر شده مصرف می شود. با افزایش درآمد و جمعیت در هند، پاکستان و آفریقا انتظار می‌رود که سهم محصولات لبنی تازه در مصرف جهانی طی دهه آینده افزایش یابد. پیش بینی می شود مصرف سرانه جهانی لبنیات تازه ۱٫۲ درصد در یک دهه آینده افزایش یابد که به دلیل رشد درآمد سرانه بالاتر کمی سریعتر از ده سال گذشته است.

به عنوان مثال، انتظار می رود سرانه مصرف در هند و پاکستان بالا و در چین پایین باشد. انتظار می‌رود که میزان مصرف محصولات لبنی فرآوری‌شده (به‌ویژه پنیر) با توسعه درآمد، محدودیت‌های غذایی، و سطح شهرنشینی ارتباط نزدیکی داشته باشد. در اروپا و آمریکای شمالی، تقاضای برای محصولات لبنی تازه ثابت و رو به کاهش است، اما تقاضا در چند سال گذشته به سمت لبنیات پرچرب تغییر کرده است، به عنوان مثال شیر و خامه پر چرب.

مصرف کنندگان ممکن است تحت تأثیر مطالعات اخیر در مورد فواید مصرف چربی لبنیات قرار گرفته باشند. اروپا و آمریکای شمالی بزرگترین سهم را مصرف پنیر دارند و انتظار می‌رود روندی افزایشی داشته باشد. همچنین مصرف پنیر نیز در مناطقی که به طور سنتی بخشی از رژیم غذایی ملی نبود، افزایش خواهد یافت. با افزایش شهرنشینی و درآمد در کشورهای جنوب شرق آسیا، میزان مصرف فست فودها مانند پیتزا و همبرگر افزایش یافته است.

در حالی که برخی از مناطق مانند هند و پاکستان خودکفا هستند، انتظار می‌رود، کل مصرف لبنیات در آفریقا، کشورهای آسیای جنوب شرقی، و خاور نزدیک و شمال آفریقا سریعتر از تولید رشد کند که در نهایت منجر به افزایش واردات لبنیات می‌شود.

استفاده غالب از SMP و WMP در بخش تولید، به ویژه در قنادی، شیر خشک و محصولات نانوایی ادامه خواهد داشت. سهم کمی از لبنیات به ویژه SMP و پودر آب پنیر در خوراک دام استفاده می شود. چین هر دو محصول را برای تغذیه وارد می کند، اما با شیوع تب خوکی آفریقایی تقاضای آن کاهش یافت.

سرویس خبری: صنعت غذا

منبع: انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *