اهم اخبار

ابلاغ برنامه توسعه زنجیره پرورش ماهیان خاویاری در آینده نزدیک

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

رییس سازمان شیلات ایران از ابلاغ جزییات برنامه تحولی توسعه زنجیره پرورش ماهیان خاویاری در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نبی‌اله خون میرزایی افزود: تمام حلقه‌های زنجیره پرورش ماهیان خاویاری اعم از حلقه‌های مولدسازی، تکثیر، تولید بچه ماهی، کارخانه خوراک، مزارع حد واسط پرورشی، مزارع پرورشی، کارخانجات فرآوری و بسته بندی و شبکه صادرات در برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است.

وی میزان تولید گوشت ماهیان خاویاری در ۸ ماهه امسال را ۱۴۰۰ تن و خاویار پرورشی را ۱۱ تن اعلام کرد.

خون میرزایی افزود: در حال حاضر بیش از ۱۷۵ مزرعه فعال پرورش ماهیان خاویاری در کشور فعال هستند که شامل مزارع تجاری شناسنامه‌دار و مزارع خرد خانگی می‌شوند.

وی ادامه داد: از این تعداد بیش از ۱۴۵ مزرعه تجاری و شناسنامه‌دار هستند.

رییس سازمان شیلات ایران اظهار داشت: ظرفیت تولید سالانه گوشت ماهیان خاویاری در این مزارع بیش از ۷۵۰۰ تن و خاویار پرورشی بیش از ۱۰۰ تن است.

وی گفت: در استان گیلان ۷۱ مزرعه بزرگ تجاری و خرد خانگی پرورش ماهیان خاویاری فعالیت می کنند که بیش از ۱۲۰۰ تن ظرفیت تولید گوشت و بیش از ۱۲ تن خاویار دارند.

خون میرزایی اذعان داشت: در ۸ ماهه امسال در مزارع استان گیلان بیش از ۱۸۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و حدود ۴۵۰۰ کیلوگرم خاویار تولید شده است.

وی با بیان این که در حال حاضر در ۲۱ استان کشور ماهیان خاویاری پرورش داده می شوند، تصریح کرد: برنامه پرورش ماهیان خاویاری را در ۳۱ استان کشور در دستور کار این سازمان قرار داده ایم.

خون میرزایی درباره صادرات این محصولات گفت: بر اساس آمار گمرک در ۹ ماهه سال جاری نزدیک به ۳۳۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی به ۲۷ کشور دنیا صادر شده است.

وی افزود: عمده گوشت این ماهیان در داخل کشور مصرف می شود و مقدار کمی از آن صادر می شود.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *