اهم اخبار

ارائه روش اقتصادی برای کشت آناناس

بدون دیدگاه

محققان یکی از شرکت‌ها روشی را برای کشت بافت گیاه آناناس ارائه کردند که منجر به کاهش هزینه‌ها شده است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از دبیرخانه برنامه ملی آبادیران؛ حسین بیات، مدیر عامل این شرکت با بیان اینکه مجموعه ما مفتخر به دریافت نشان دانش‌بنیان برای کشت بافت گیاه آناناس به روش نوین شده است، دلیل اعطای این نشان را نوآوری در روش نمونه‌گیری و هورمون‌تراپی در کشت بافت اعلام کرد و گفت: روش نوین کشت بافت هورمونی که در مجموعه ما به کار گرفته می‌شود، منجر به کاهش چشمگیر هزینه‌ها شده است.

بیات با بیان اینکه ما در این شرکت در حوزه کشت گیاه آناناس، دریچه‌ای نو به سوی فعالیت در زمینه کشت سایر گونه‌های گیاهی گشودیم، اظهار کرد: به عنوان مثال در حال حاضر در زمینه کشت گونه آرگان که به دلیل مقاومت به اقلیم‌های خشک و نیاز آبی کم حائز اهمیت است، به موفقیت‌هایی دست یافته‌ایم و در آینده نیز کشت گونه‌های دیگر را به سبد محصولات خود اضافه خواهیم کرد.

وی گفت: با توجه به تمرکز فعالیت ما روی مسائل کشاورزی، توسعه کشت برخی گونه‌ها در راستای بیابان‌زدایی نیز در دستور کار ما قرار دارد. کشت بافت، روشی کارآمد برای تکثیر این گیاهان است. به عنوان مثال، کشت گیاه کهور ایرانی که به دلیل سختی کشت، تولید آن با چالش‌هایی روبرو است، از طریق کشت بافت امکان‌پذیر شده است. خوشبختانه در کنار کشت گیاه آناناس، توانسته‌ایم به کشت سایر گونه‌های گیاهی مورد نیاز در این زمینه نیز بپردازیم.

وی در خصوص کاربرد محصولات خود در حوزه مناطق کم برخوردار، یادآور شد: هدف مجموعه ما فعالیت در مناطق کمتر ‌برخوردار و توسعه پایدار این مناطق از طریق کشت گیاهان کم‌آبخواه و سازگار با اقلیم خشک است. در حال حاضر تمرکز فعالیت ما روی کشت گیاهان ارگان، خرمای مجون و گز روغنی در استان هرمزگان است. کشت دیم این گیاهان، علاوه بر نیاز آبی کم، مزایای دیگری از جمله افزایش سرانه فضای سبز، ایجاد اشتغال برای ساکنین محلی و جلوگیری از مهاجرت آنها به شهرها را به همراه دارد.

سرویس خبری: کشاورزی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *