اهم اخبار

ارز ترجیحی تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را افزایش داد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اختصاص دادن ارز ترجیحی، باعث کاهش بهره‌وری در کشاورزی شد.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ جواد ساداتی نژاد گفت: اقتدار غذایی، کمتر از اقتدار نظامی نیست؛ به همین علت، همه دولت‌ها به دنبال ذخیره و تامین غذا هستند. ایران برای تامین غذای ارزان راهی جز ورود بهره‌‎وری به کشاورزی ندارد که این کار نیز، نیازمند استفاده از فناوری و دانش‌بنیان شدن عوامل تولید است.

او می‌گوید: ارزش افزوده و بهره‌وری حوزه کشاورزی پایین است و به همین علت، دولت با حمایت‌های تسهیلاتی، مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌کند. دولتمردان در موضوع ارز ترجیحی، یارانه را به واردکنندگان داده‌اند که در زمان اختصاص یافتن این ارز به واردات بعضی از کالا‌ها، تغییر کاربری زمین‌ها افزایش پیدا کرد. با توزیع عادلانه یارانه‌ها، تولید کشاورزی افزایش می‌یابد.

به گفته ساداتی نژاد، پارسال ۴۰ هزار میلیارد تومان اتلاف سرمایه داشته‌ایم؛ زیرا فقط یک درصد تولید محصولات کشاورزی در ایران قراردادی است، اما این شاخص در سایر کشور‌ها به ۴۰ درصد و حتی در معدودی از کشور‌ها به ۹۰ درصد می‌رسد. از ابتدای دولت، خرید قراردادی گندم شروع شده و تولید ۲ میلیون هکتار گندم نیز، امسال قراردادی خواهد شد.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: نظام تخصیص یارانه به اقلام اساسی تغییر خواهد کرد و به جای در نظر گرفتن ارز ترجیحی برای واردکنندگان، در نظام جدید پرداخت یارانه، حمایت دولت مستقیماً به مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سمن مجتهدی
بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *