اهم اخبار

استفاده از هسته خرما برای تولید خوراک دام

بدون دیدگاه

مدیرکل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت جهاد کشاورزی گفت: استفاده از پسماندهای سرشاخه‌های نیشکر، ضایعات موز، شکنبه دام‌های سنگین ذبح‌شده در کشتارگاه‌ها، تولید خوراک دام از هسته خرما و تولید بیوگاز از جمله هدفگذاری‌های این دفتر در سال جاری است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: دستیابی به خودکفایی نسبی در محصولات کشاورزی توأم با توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست، مستلزم مدیریت پسماندها در این حوزه است و در این رابطه با توجه به سهم بالای بخش انرژی در هزینه‌ها و پتانسیل بالای این مهم در برنامه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، استفاده از سوخت‌های زیستی، تولید بیوگاز و… نیز در سرلوحه برنامه‌های این دفتر قرار دارد.

وی گفت: مدیریت پسماندها بر پایه چهار اصل کاهش ضایعات، استفاده دوباره از ضایعات، بازیافت و احیای انرژی‌های مصرف‌شده است و در این زمینه باید در بخش کشاورزی، برنامه‌ریزی و اقدام شود.

وی با اشاره به این که در استان خوزستان پنج میلیون و ۲۳۶ هزار تن پسماند کشاورزی در سال تولید می‌شود، تصریح کرد: سرشاخه‌های نیشکر حدود ۲٫۵ میلیون تن از این پسماندها را تشکیل می‌دهد و می‌توان با مدیریت و بهره‌گیری از فناوری‌های روز، آن را به خوراک دام و کمپوست تبدیل کرد.

رئوفی ادامه داد: با مدیریت و فرآوری این میزان پسماند نیشکر، خوراک ۱۵۰ هزار دام سنگین تأمین و ۱٫۵ میلیون لیتر شیر در سال تولید می‌شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: علاوه بر این، با مدیریت پسماند و جلوگیری از سوزاندن بقایای گیاه نیشکر می‌توان عوارض زیست‌محیطی را کاهش داد.

مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی، درباره استفاده از پسماند شکنبه دام‌های سنگین اذعان داشت: سالانه نزدیک به ۹۰ هزار تن محتویات شکنبه دام‌های سنگین ناشی از ذبح در کشتارگاه‌های کشور حاصل می‌شود که حدود ۴۰ درصد آن پس از انجام فرآیندهای لازم قابلیت تبدیل به خوراک دام را دارد.

وی ادامه داد: شکنبه دام‌های سنگین پس از انجام فرآیندهای تلفیقی بیوشیمیایی برای کاهش و حذف مخاطرات مربوطه و افزودن مکمل‌ها، به محصولی با قابلیت هضم و جذب بالا برای مصارف دام‌های دیگر تبدیل می‌شود.

رئوفی درباره ضایعات موز نیز گفت: ۸۰ درصد گیاه موز را پسماند تشکیل می‌دهد و بالغ بر نیم میلیون تن در سال پسماند و دورریز ناشی از هرس شاخ‌وبرگ درختان موز را در استان سیستان و بلوچستان داریم.

وی افزود: شاخ‌وبرگ و پسماند درختان موز سرشار از منابع پتاسیم و منیزیم است که می‌تواند ۲۵ درصد جیره غذایی دام را غنی‌سازی کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای استفاده از پسماند و ضایعات در حوزه سرشاخه‌های نیشکر، گیاه موز، هسته خرما و شکنبه دام‌های سنگین ذبح‌شده در کشتارگاه‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان وارد مذاکره شده‌ایم و قرار است پس از انجام و تکمیل مراحل آنالیزها و تدوین شیوه‌نامه، دستورالعمل و استانداردهای موردنیاز، امسال پایلوت‌هایی در این حوزه‌ها به اجرا درآید.

مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی درباره پسماند دامداری‌های محدوده فرودگاه امام(ره) نیز تصریح کرد: برای رفع چالش‌های زیست‌محیطی، رفع بوی نامطبوع و تولید کمپوست از پسماند دامداری‌های محدوده فرودگاه امام(ره)، هماهنگی‌هایی را با معاونت دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری انجام داده‌ایم و از انتهای سال گذشته کار آغاز شده است.

وی در همین حال اذعان داشت: کنار برنامه‌های مدیریت پسماند، کاهش مصرف پلاستیک‌های غیرزیستی تجدیدپذیر در اراضی کشاورزی نیز در دستور کار است.

سرویس خبری: دام و طیور و آبزیان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *