اهم اخبار

اطلس مراتع کشور تهیه می شود

بدون دیدگاه

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها گفت: اطلس مراتع کشور با اجرای پروژه ملی رقومی‌سازی محدوده‌های ممیزی مراتع و طرح‌های مربوط به آن تهیه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ ترحم بهزاد مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: تهیه اطلس مراتع یا نقشه پوشش گیاهی، نخستین گام برای پایش و ارزیابی عرصه‌های مرتعی با هدف حفاظت، احیا و توسعه مراتع موجود و تهیه بانک اطلاعات پایه و موضوعی است.

 بهزاد افزود: در این راستا با تنظیم موافقتنامه‌ای از محل اعتبارات طرح حفاظت، پایش و کمک به احیای مراتع کشور، پروژه ملی با عنوان رقومی‌سازی محدوده‌های ممیزی مراتع و طرح های مرتعداری برای دو سال تعریف شده است.

او اعتبار اجرای پروژه ملی رقومی‌سازی محدوده‌های ممیزی مراتع و طرح‌های مرتعداری را ۶ میلیارد تومان برآورد کرد.

بهزاد ادامه داد: اجرای پروژه رقومی‌سازی سامان‌های عرفی مراتع از طریق سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی (Gis) و مدیریت جامع منابع طبیعی(Samta)  صورت می‌گیرد.

او هدف از رقومی‌سازی سامان‌های عرفی را یکپارچه‌سازی، موزاییک کردن و رفع تداخلات مرزی سامان‌ها به منظور اجرای دقیق عملیات‌های اصلاح، احیا و توسعه و بهره‌برداری بهینه از مراتع عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: این پروژه مطابق با برنامه زمان‌بندی طراحی شده از مهر ماه امسال در هفت استان آذربایجان غربی، کردستان، گیلان، خراسان شمالی، سمنان، یزد و کرمان از طریق شرکت مهندسان مشاور به مرحله اجرا خواهد رسید و مابقی استان‌ها مطابق با شرح خدمات ابلاغی عمل خواهند کرد.

او ادامه داد: با اجرای این پروژه، تمام نقشه‌های مراتع از حالت دستی به صورت سیستماتیک درآمده و دارای مختصات جهانی می‌شوند.

بهزاد گفت: تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار سامان عرفی با مساحتی حدود ۴۰ میلیون هکتار در سطح ممیزی مراتع و ۲۸ میلیون هکتار در محدوده طرح‌های مرتعداری رقومی شده است.

سرویس خبری: کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *