اهم اخبار

افتتاح کارگاه تولید عرقیات گیاهی با همکاری کشور ژاپن

بدون دیدگاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با همکاری کشور ژاپن و حوزه‌ بانوان وزارت جهاد کشاورزی کارگاه عرقیات گیاهی در تیرتاش گلوگاه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایلنا از ساری، دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در آیین افتتاح کارگاه تولید عرقیات گیاهی در روستای تیرتاش گلوگاه اظهار کرد: با هماهنگی‌هایی که در اسفند سال ۹۳ از سوی دفتر امور بین‌الملل و حوزه بانوان وزارت جهاد کشاورزی با سفارت ژاپن انجام شد تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان جهاد کشاورزی مازندران و سفیر ژاپن برای ساخت کارگاه عرقیات گیاهی در روستای تیرتاش گلوگاه امضا شد و این پروژه در مهرماه ۹۴ استارت خورد‌.

وی افزود: با کمک سفارت ژاپن ۲۵۲ میلیون تومان در اختیار سازمان جهاد کشاورزی مازندران قرار گرفت و زمینه استارت این پروژه فراهم شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: از این دست پروژه‌ها می‌توان در توانمندسازی و ارتقا سطح معیشتی تعاونی‌ها و توسعه روستایی استفاده کرد و از فعالیت‌های بزرگی است که می‌تواند الگو برای سایر شهرستان‌ها و تشکل‌ها باشد.

این مسؤول اضافه کرد: کارگاه تولید عرقیات گیاهی در روستای تیرتاش گلوگاه به مدت یک و نیم سال به بهره‌برداری رسید.

حیدرپور با بیان اینکه علاوه بر این همکاری با کشور ژاپن شاهد همکاری انتقال تکنولوژی در اراضی شالیزاری از دهه ۹۰ میلادی در مازندران در منطقه هراز آغاز شد گفت: با انتقال تجربه از کشور ژاپن برای مزارع برنج حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شد.

وی با اشاره به اینکه با توسعه همکاری بین کشور ژاپن و استان مازندران می‌توانیم در هر زمینه‌ای همکاری لازم داشته باشیم ادامه داد: اقدامات لازم برای کارگاه فرآوری انجیر با کشور ژاپن انجام شد و این کشور برای تجهیز این کارگاه اعلام آمادگی کردند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: مازندران به دلیل ظرفیت بالایی که در بخش کشاورزی به‌ویژه گیاهان دارویی دارد می‌توانیم در گسترش تعاونی‌ها و ایجاد اشتغال گام برداریم.

این مسؤول ادامه داد: ۸۰۰ هکتار انواع گیاهان دارویی در مازندران تولید می‌شود که لازم است با گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی و بازاریابی تشکل‌ها از این فرصت در استان استفاده کنیم.

حیدرپور اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه یک هزار هکتار برای توسعه کشت گیاهان دارویی و ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار گل محمدی در دستور کار قرار دارد که از این فرصت بوجود آمده می‌توان در ایجاد اشتغال و ظرفیت‌های احیا نشده بهره‌گیری کرد‌.

وی گفت: در برنامه ششم توسعه ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان پیش‌بینی شد.

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *