اهم اخبار

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی: افت قیمت قارچ در بازار/ تولید قارچ به ۱۸۰ هزار تن می‌رسد

بدون دیدگاه
image_pdfimage_print

افشار گفت: با توجه به کاهش تقاضا و رویش مناسب قارچ در فصل بهار، قیمت هر کیلو قارچ به ۸ هزار تومان افت کرد.

 

 

محمد حسن افشار، رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین تحولات بازار قارچ اظهار کرد: با توجه به کاهش تقاضا و قدرت خرید خانوار و رویش مناسب قارچ در فصل بهار، تولیدکنندگان با بحران در بازار قارچ روبرو شدند به طوریکه قیمت هر کیلو قارچ به ۸ هزار تومان افت کرد.

وی افزود: با توجه به واریز حقوق کارمندان و کارگران پیش بینی می‌شود که با بهبود شرایط بازار قیمت هر کیلو قارچ به ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان برسد.

افشار قیمت تمام شده هر کیلو قارچ در سال گذشته را ۸ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: امسال قیمت تمام شده هر کیلو قارچ بدون احتساب سود با فرض تورم نقطه به نقطه اسفند که ۴۲ درصد اعلام شد و سایر هزینه‌های نیروی کار رقمی معادل ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان است که با احتساب ۲۵ درصد سود برای تولیدکننده رقمی معادل ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان خواهد بود که این امر بدان معناست که تولیدکنندگان در فروش هر کیلو قارچ با زیان چشمگیری روبه‌رو هستند.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت صادرات قارچ به روسیه گفت: هم اکنون هیئتی عازم روسیه شدند تا طی مذاکراتی با مقامات روسیه بتوانیم راه را برای صادرات هموار کنیم چرا که تولید قارچ به سبب شرایط اقلیمی در کشور روسیه بسیار بالاست که با توجه به مصرف بالای قارچ در این کشور اگر بتوانیم ۳۰ درصد بازار را بدست بگیریم، رقمی معادل ۱۳۰ هزارتن صادرات خواهیم داشت که با احتساب متوسط قیمت صادرات هر کیلو قارچ که ۲.۵ دلار است، درآمد ارزی قابل توجهی از محل صادرات به این کشور خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه اکثر واحد‌های تولیدی با ظرفیت ناقص کار می‌کنند، بیان کرد: این درحالی است که صادرات قارچ به بازار روسیه در کنار عراق موجب شده تا تمامی واحد‌های تولیدی بتوانند با ظرفیت کامل به کار خود ادامه دهند.

رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی با اشاره به دلایل افت صادرات قارچ به عراق گفت: طبق روال همه ساله، صادرات قارچ در فصل تابستان به عراق به سبب نبود وسایل حمل و نقل مناسب کاهش می‌یابد که به همین خاطر در نظر داریم که صادرات از طریق کامیون‌های سردخانه دار از درب واحد‌های تولیدی به مقصد عراق انجام شود تا در فصل تابستان همانند زمستان مشکلی در کیفیت قارچ صادراتی ایجاد نشود تا تقاضا برای خرید قارچ در این فصل از ایران کاهش یابد.

افشار تولید قارچ در سال ۹۸ را بیش از ۱۸۰ هزارتن اعلام کرد و گفت: در مواقعی که تقاضای چندانی برای خرید قارچ در بازار وجود ندارد، انجمن اقدام به خرید مازاد قارچ تولیدکنندگان و هدایت آن به سمت صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌کند تا زیانی متحمل پرورش دهندگان نشود.

این مقام مسئول در پایان سرانه مصرف کنونی قارچ به ازای هر نفر در کشور را ۱.۲ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: با تلاش انجمن در خصوص فرهنگ سازی مصرف پیش بینی شده که تا پایان سال سرانه مصرف را به ۱.۵ کیلوگرم افزایش دهیم.

آرش مجتهدی

نویسنده

آرش مجتهدی

بعدی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *